♥̉̉̉سفر چابهار♥̉̉̉ سمن گردشگری آدینه جنوب
My Name Is Baloch No Terrorist
درباره وبلاگ


من عاشقم عاشق دیاری كه ندارم من باشم تو نیستی همه دنیا می داند ساده زیست باید میدانست عاشق بود عاشقی دانست.ما نه طرفدار گروهی نه حزبی هستیم فقط تلاش می كنیم به وطن وبلوچستان خدمت واطلاع رسانی كنیم.
بلوچ ایرانی بودن برام یک افتخار بزرگ هست و خدمت کردن در این راه بزرگتر.
كاراین وب منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

استفاده از مطالب این وب با ذکر منبع بلامانع می باشد.
کانال تلگرامی ما
http://t.me/yasariray

شماره واتس آپ:
شماره شبکه های اجتماعی وتماس:00989159455054
Instagram:@chabahar_traveving_ngo
Telegram:@bachek
facebook:anvar mihandost

مدیر وبلاگ : انـــــــو ر میهن دوست
نظرسنجی
بنظر شما آیا این وبلاگ به كار خود ادامه دهد؟
انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از مهمترین روبدادهای انتخاباتی کشور است. حساسیت ملی نسبت به آن در سطح بالایی است ودر شهرستانهایی مانند چابهار که موقعیت استراتژیک دارد میزان حساسیت خیلی بالاست.

با توجه به فضای نماینده سالاری و قوم گرایی حاکم بر استان وشهرستان به دلایلی از قبیل، بالابودن نقش قوم و طایفه،مذهبی و آرایش جدید در سطح استان است.
با توجه به عوامل تاثیر گذار در انتخاب نماینده تحلیلی از فضای انتخاباتی حاکم در چهار شهرستان چابهار،کنارک،نیکشهر،قصرقند و مناطق زراباد و‌دشتیاری و سپس با توجه به تحلیل موفقیت نمایندها را در میزان کسب آرا بررسی نماییم. بطور کلی، عوامل اثر گذار در میزان برخوردارای نامزدها از آرا شهروندان عبارتند از:
۱-میزان موفقیت نامزدها از طایفه
۲-گرایش‌های حزبی نامزدها در جامعه ما زیاد تاثیر ندارد
۳-جهت گیری حمایت علما از نامرد ها که خیلی می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد
۴-عملکرد مدیریتی ،اجتماعی هواداران نماینده و نحوه تعامل آنها با مردم حوزه انتخابیه
۵- البته به فرض اینکه همه نامزدهای موجود از فیلتر شورای محترم نگهبان عبور کنند
تا کنون آقایان ازیر بلوچ،دوست محمد بلوچ و عبدالغفور هوت ،عیدالغفور ایرانژاد،حاج یعقوب جدگال،عبدالمجید میهن خواه،یعقوب جدگال،پرورش،بادپا،حکیم هوت اعلام موجودیت کرده اند و احتمال حضور داوطلبان دیگر نیز بعید نمی باشد هر چند که نامزدهای جدید مجبورند یا با نامزدهای موجود اعتلاف کنند یا شانس اندکی دارند. حال با توجه به عوامل تاثیر گذار به ارزیابی میزان آرا چند نامزد می پردازیم.
البته به اعتقاد این حقیر شواهدی دال بر غیر نرمال بودن جامعه مورد بررسی وجود دارد که رخدادهای غیر منتظره مانند بررسی صلاحیت ها توسط شورای نگهبان یاوقایع دیگر می تواند بر میزان دقت پیش بینی اثر بگذارد.
در مورد عامل اول که مربوط به سوابق اجرایی نامزدها مربوط می شود آقای عبدالغفور ایرانژاد به عنوان یک معتمد با سابقه نمایندگی ۱۲ ساله در ذهن شهروندان نمود پیدا می کند و اگر رد صلاحیت نشود رفته روی صندلی سبز اما خدا نکند رد صلاحیت شود آنوقت و آقای عطا دادگر که از نام‌رسم پدرش می تواند استفاده کند و بشرطی که ازیر بلوچ را کنار بزند البته عطا دادکر به عنوان یک مدیر و‌مدبر وانمود دارد ، آقای ازیر بلوچ با توجه به تجارب مدیریتی قبلی، از دانشگاه بین المللی و اداره زندان تا کارشناس ارشد منابع انسانی در سازمان منطقه آزاد می تواند رقیب سختی باشد البته ناگفته نماند و سابقه یک دوره حضور در نامزدی انتخابات نمایندگی و نفر دوم شد توانسته است با پذیرش مسئولیتهای ناشی از شکست تجربه ی خوبی بدست دارد ،اما نماینده فعلی حاج یعقوب جدگال، خود را به عنوان یک چهره ملی و اثر گذار و مایه افتخار شهرستان نشان می دهد ،لذا تعداد آرایی که در ارتباط با این معیار به سبد او می ریزد از سایرین بیشتر باشد اما مردم تا حدودی زیادی از دو دوره حضور ایشان ناراضی هستند
درمورد آقای انور بیجارزهی خود را مدافع جوانان می نامند باید بگم اگر ایشان وارد بشوند احتمال زیاد رد خواهند شد ولی میشه روش حساب ویژه کرد.
آقای علی اکبر بلوچ اما؟
و علی اکبر نامی ناشناخته اما این روزها سر زبان ها در سرزمین بزرگ دشتیاری می تواند غوغا کند و او خود را مدافع جناح مردم مظلوم می دانند، اگر چه تعدادی او را مهره ی حساب نمی کنند و اما؟! ولی بدونید علی اکبر نسبت به مشی اعتدالی بقیه آقایون که معترض حضور ایشان هستند محبوبیت بیشتری دارد ولی میزان مقبولیت آقای علی اکبر بلوچ در میان جوانان بیشتر است و از طرف دیگر مردم شهرستان به خاطر احترام خاصی که به علما و ریش سفیدان دارند علی اکبر را قابل پیش بینی نمیشه کرد.
حکیم هوت نماد می شود یا نه؟حکیم هوت از روستای نلینت شانس زیادی ندارد البته بنظر ایشان بنفع یکی از کاندیدها کنار خواهد کشید.آقای عبدالغفور هوت بخشدار سابق که از حمایت طایفه هوت برخوردار هست تاثیر زیادی روی نتیجه انتخابات دارد البته فکر نکنم به صندلی سبز برسد.آقایان یعقوب جدگال فرهنگی از دشتیاری و پرورش فقط ثبت نام کرده اند تا کنون هیچ‌کس حمایت از ایشان را به مصلحت ندیده و تنها مهرهای سطوح پایین تر می باشند.
موفقیت دوست محمد بلوچ تاحدود زیادی از حمایت اقوام و طوایف قوم نمی تواند باشد چون هرچند بیشترین مزایا در زمان شورایی ایشان تعداد کمی مردم ازشان راضی بودند و نارضایتی اقوام و طوایف و مردم حامی ایشان را به دنبال نخواهد داشت.
برای ملا ایوب جدگال حساسیت نسبت به احزاب و تشکل ها وجود ندارد به عنوان مثال اقای ایوب جدگال که خود را دوست دار ورزشکاران میداند نمی تواند امیدی داشته باشد. و با توجه به پیچیدگی مسائل سیاسی انتخابات در این حوزه از نظر سمت وسوی حزبی حساسیت زیادی وجود دارد. حیث المجموع سبد آقای ایرانژاد و حاج یعقوب جدگال،عطا دادگر،ازیر بلوچ از سبد دیگر نامزدها بیشتر پر می شود.
درموردی که به جهت گیری قومیتها و طوایف مربوط می گردد به اعتقاد بنده مهمترین و حساس ترین است، سوابق تجربیات انتخاباتی نشان می دهد که قوم جدگال ازیک طرف به خاطر وجود کاندیدهای پرتراکم و از طرف دیگر به خاطر حساسیت قومی نسبت به میدها یکدست تر نمی توانند عمل کنند ،آقای یعقوب جدگال از حمایت قوم جدگال برخوردار نیست و‌نخواهد بود و طایفه جدگال دنبال یک کاندید جدید و جوان هستند و آقایان عطا دادگر و ازیر بلوچ از حمایت بیشتر اقوم برخوردار هستند ولی به نظر می رسد در این دوره به خاطر تغییر شرایط حساسیت قومی نسبت به دوره های قبل کاهش پیدا کرده است وجود افرادی مانند علی اکبر بلوچ و حکیم هوت و برخی دیگر از دشتیاری ها و اقوامشان در جبهه حامیان عطا دادگر بیانگر تایید این رویه است که خود می تواند برای رفتن به سمت انتخاب اصلح امیدوارکننده باشد.
طوایف های به خاطر پایین بودن تعداد کاندیدها شان نسبت به انتخابات های قبلی منسجم تر هستند عدم حمایت طایفه جدگال از حاجی یعقوب جدگال در صحنه انتخاباتی باعث سرازیزی آرا طایفه جدگال به سبد آقای عطا دادگر می گردد،جدگال های چابهار و طوایف نیکشهر و قصرقند و زرآباد که تاثیر تا حدود زیادی دارند طرف حاج عبدالغفور ایرانژاد باشند و همچنین آرای طایفه هوت که در دوره قبل به خاطر خویشاوندی سببی و نسبی از ازیر بلوچ حمایت می کردند با بودن دو کاندید از طایفه و با توجه به اینکه اکثرا منش اصلاح طلبی دارند به سبد آقای عبدالغفور هوت ریخته می شود.
البته در منطقه بریس اصالتاً رای های زیادی وجود دارد و اکثرا در بریس متمرکز هستند که بازهم بطرف ایرانژاد می روند با توجه به حضور آقای داوود رئیسی در صحنه آرا شان به سبد دیگر کاندیدها ریخته می شود، آرای آقای دوست محمد بلوچ نسبت به دو نامزد آقایون پرورش و میهن خواه تفاوت چشمگیری دارد.
درمورد که به عملکرد نمایندگان و هواداران نمایندگان و نحوه تعامل آنها با مردم مربوط می شود با توجه به اینکه آقایان ایرانژاد و جدگال تجربه نمایندگی داشته اند ،مصداقهای وجود ندارد که در مورد آنها قضاوت کنیم، هر چند در دورهای قبلی برخی از کاندیدها از خودشان دفاع می کنند و مصداق مناسبی بودند، در دوره آقای جدگال هم شهروندانی با دافعه بیشتر و جاذبه کمتر وجود دارد که تا حدودی از سیدش می کاهند ولی از نظر تعامل با مردم برخی از کاندیدها رقیب موفق بوده اند.
به عنوان مثال وجود آقای حاج محمد حسین ربیسی ،سردارزهی،بلیده و مولوی نقشهای مهمی را عهده دار هستند یه خاطر عملکرد مناسب و جذبه خاصی که دارند توانسته میزان آرایی را که به سید رای که ریخته می شود افزایش دهند.
از طرفی تعدادی از شهروندان فارغ از همه مسایل شخصی، صنفی، حزبی و قومیتی رای می دهند که آرای آنها از کیفیت و پختگی بالایی برخوردار است و به تناسی میزان توانایی و شایستگی کاندید رای می دهند که گرایش آنها به سمت آقای جوانان است.
با توجه به تحلیلی که بر مبنای عوامل تعیین کننده رای شهروندان انجام گرفت آقای عبدالغفور ایرانژاد با اختلاف چشمگیری برنده انتخابات خواهند شد.

نوع مطلب : پاتوق بچه های بلوچ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 1397/01/28 07:21
Hi, I do believe this is a great site. I stumbledupon it ;) I
am going to return yet again since i have bookmarked it.
Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.
دوشنبه 1396/06/13 02:39
Excellent post. Keep posting such kind of information on your page.
Im really impressed by your blog.
Hello there, You have done a fantastic job.
I will certainly digg it and individually suggest to my friends.

I am sure they'll be benefited from this website.
پنجشنبه 1396/06/9 17:22
Howdy just wanted to give you a quick heads up.
The words in your content seem to be running off the screen in Internet explorer.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to
do with web browser compatibility but I thought I'd post to let you know.
The design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Many thanks
جمعه 1396/01/25 14:13
Asking questions are truly pleasant thing if you are not understanding
something totally, however this paragraph presents pleasant understanding even.
یکشنبه 1396/01/13 20:57
I blog frequently and I genuinely appreciate your information. Your article
has truly peaked my interest. I will bookmark your site
and keep checking for new details about once per week.
I opted in for your RSS feed too.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
بالای صفحه