♥̉̉̉سفر چابهار♥̉̉̉ سمن گردشگری آدینه جنوب
My Name Is Baloch No Terrorist
درباره وبلاگ


من عاشقم عاشق دیاری كه ندارم من باشم تو نیستی همه دنیا می داند ساده زیست باید میدانست عاشق بود عاشقی دانست.ما نه طرفدار گروهی نه حزبی هستیم فقط تلاش می كنیم به وطن وبلوچستان خدمت واطلاع رسانی كنیم.
بلوچ ایرانی بودن برام یک افتخار بزرگ هست و خدمت کردن در این راه بزرگتر.
كاراین وب منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد.

استفاده از مطالب این وب با ذکر منبع بلامانع می باشد.
کانال تلگرامی ما
http://t.me/yasariray

شماره واتس آپ:
شماره شبکه های اجتماعی وتماس:00989159455054
Instagram:@chabahar_traveving_ngo
Telegram:@bachek
facebook:anvar mihandost

مدیر وبلاگ : انـــــــو ر میهن دوست
نظرسنجی
بنظر شما آیا این وبلاگ به كار خود ادامه دهد؟
انتخابات مجلس شورای اسلامی یکی از مهمترین روبدادهای انتخاباتی کشور است. حساسیت ملی نسبت به آن در سطح بالایی است ودر شهرستانهایی مانند چابهار که موقعیت استراتژیک دارد میزان حساسیت خیلی بالاست.

با توجه به فضای نماینده سالاری و قوم گرایی حاکم بر استان وشهرستان به دلایلی از قبیل، بالابودن نقش قوم و طایفه،مذهبی و آرایش جدید در سطح استان است.
با توجه به عوامل تاثیر گذار در انتخاب نماینده تحلیلی از فضای انتخاباتی حاکم در چهار شهرستان چابهار،کنارک،نیکشهر،قصرقند و مناطق زراباد و‌دشتیاری و سپس با توجه به تحلیل موفقیت نمایندها را در میزان کسب آرا بررسی نماییم. بطور کلی، عوامل اثر گذار در میزان برخوردارای نامزدها از آرا شهروندان عبارتند از:
۱-میزان موفقیت نامزدها از طایفه
۲-گرایش‌های حزبی نامزدها در جامعه ما زیاد تاثیر ندارد
۳-جهت گیری حمایت علما از نامرد ها که خیلی می تواند تاثیر بسزایی داشته باشد
۴-عملکرد مدیریتی ،اجتماعی هواداران نماینده و نحوه تعامل آنها با مردم حوزه انتخابیه
۵- البته به فرض اینکه همه نامزدهای موجود از فیلتر شورای محترم نگهبان عبور کنند
تا کنون آقایان ازیر بلوچ،دوست محمد بلوچ و عبدالغفور هوت ،عیدالغفور ایرانژاد،حاج یعقوب جدگال،عبدالمجید میهن خواه،یعقوب جدگال،پرورش،بادپا،حکیم هوت اعلام موجودیت کرده اند و احتمال حضور داوطلبان دیگر نیز بعید نمی باشد هر چند که نامزدهای جدید مجبورند یا با نامزدهای موجود اعتلاف کنند یا شانس اندکی دارند. حال با توجه به عوامل تاثیر گذار به ارزیابی میزان آرا چند نامزد می پردازیم.
البته به اعتقاد این حقیر شواهدی دال بر غیر نرمال بودن جامعه مورد بررسی وجود دارد که رخدادهای غیر منتظره مانند بررسی صلاحیت ها توسط شورای نگهبان یاوقایع دیگر می تواند بر میزان دقت پیش بینی اثر بگذارد.
در مورد عامل اول که مربوط به سوابق اجرایی نامزدها مربوط می شود آقای عبدالغفور ایرانژاد به عنوان یک معتمد با سابقه نمایندگی ۱۲ ساله در ذهن شهروندان نمود پیدا می کند و اگر رد صلاحیت نشود رفته روی صندلی سبز اما خدا نکند رد صلاحیت شود آنوقت و آقای عطا دادگر که از نام‌رسم پدرش می تواند استفاده کند و بشرطی که ازیر بلوچ را کنار بزند البته عطا دادکر به عنوان یک مدیر و‌مدبر وانمود دارد ، آقای ازیر بلوچ با توجه به تجارب مدیریتی قبلی، از دانشگاه بین المللی و اداره زندان تا کارشناس ارشد منابع انسانی در سازمان منطقه آزاد می تواند رقیب سختی باشد البته ناگفته نماند و سابقه یک دوره حضور در نامزدی انتخابات نمایندگی و نفر دوم شد توانسته است با پذیرش مسئولیتهای ناشی از شکست تجربه ی خوبی بدست دارد ،اما نماینده فعلی حاج یعقوب جدگال، خود را به عنوان یک چهره ملی و اثر گذار و مایه افتخار شهرستان نشان می دهد ،لذا تعداد آرایی که در ارتباط با این معیار به سبد او می ریزد از سایرین بیشتر باشد اما مردم تا حدودی زیادی از دو دوره حضور ایشان ناراضی هستند
درمورد آقای انور بیجارزهی خود را مدافع جوانان می نامند باید بگم اگر ایشان وارد بشوند احتمال زیاد رد خواهند شد ولی میشه روش حساب ویژه کرد.
آقای علی اکبر بلوچ اما؟
و علی اکبر نامی ناشناخته اما این روزها سر زبان ها در سرزمین بزرگ دشتیاری می تواند غوغا کند و او خود را مدافع جناح مردم مظلوم می دانند، اگر چه تعدادی او را مهره ی حساب نمی کنند و اما؟! ولی بدونید علی اکبر نسبت به مشی اعتدالی بقیه آقایون که معترض حضور ایشان هستند محبوبیت بیشتری دارد ولی میزان مقبولیت آقای علی اکبر بلوچ در میان جوانان بیشتر است و از طرف دیگر مردم شهرستان به خاطر احترام خاصی که به علما و ریش سفیدان دارند علی اکبر را قابل پیش بینی نمیشه کرد.
حکیم هوت نماد می شود یا نه؟حکیم هوت از روستای نلینت شانس زیادی ندارد البته بنظر ایشان بنفع یکی از کاندیدها کنار خواهد کشید.آقای عبدالغفور هوت بخشدار سابق که از حمایت طایفه هوت برخوردار هست تاثیر زیادی روی نتیجه انتخابات دارد البته فکر نکنم به صندلی سبز برسد.آقایان یعقوب جدگال فرهنگی از دشتیاری و پرورش فقط ثبت نام کرده اند تا کنون هیچ‌کس حمایت از ایشان را به مصلحت ندیده و تنها مهرهای سطوح پایین تر می باشند.
موفقیت دوست محمد بلوچ تاحدود زیادی از حمایت اقوام و طوایف قوم نمی تواند باشد چون هرچند بیشترین مزایا در زمان شورایی ایشان تعداد کمی مردم ازشان راضی بودند و نارضایتی اقوام و طوایف و مردم حامی ایشان را به دنبال نخواهد داشت.
برای ملا ایوب جدگال حساسیت نسبت به احزاب و تشکل ها وجود ندارد به عنوان مثال اقای ایوب جدگال که خود را دوست دار ورزشکاران میداند نمی تواند امیدی داشته باشد. و با توجه به پیچیدگی مسائل سیاسی انتخابات در این حوزه از نظر سمت وسوی حزبی حساسیت زیادی وجود دارد. حیث المجموع سبد آقای ایرانژاد و حاج یعقوب جدگال،عطا دادگر،ازیر بلوچ از سبد دیگر نامزدها بیشتر پر می شود.
درموردی که به جهت گیری قومیتها و طوایف مربوط می گردد به اعتقاد بنده مهمترین و حساس ترین است، سوابق تجربیات انتخاباتی نشان می دهد که قوم جدگال ازیک طرف به خاطر وجود کاندیدهای پرتراکم و از طرف دیگر به خاطر حساسیت قومی نسبت به میدها یکدست تر نمی توانند عمل کنند ،آقای یعقوب جدگال از حمایت قوم جدگال برخوردار نیست و‌نخواهد بود و طایفه جدگال دنبال یک کاندید جدید و جوان هستند و آقایان عطا دادگر و ازیر بلوچ از حمایت بیشتر اقوم برخوردار هستند ولی به نظر می رسد در این دوره به خاطر تغییر شرایط حساسیت قومی نسبت به دوره های قبل کاهش پیدا کرده است وجود افرادی مانند علی اکبر بلوچ و حکیم هوت و برخی دیگر از دشتیاری ها و اقوامشان در جبهه حامیان عطا دادگر بیانگر تایید این رویه است که خود می تواند برای رفتن به سمت انتخاب اصلح امیدوارکننده باشد.
طوایف های به خاطر پایین بودن تعداد کاندیدها شان نسبت به انتخابات های قبلی منسجم تر هستند عدم حمایت طایفه جدگال از حاجی یعقوب جدگال در صحنه انتخاباتی باعث سرازیزی آرا طایفه جدگال به سبد آقای عطا دادگر می گردد،جدگال های چابهار و طوایف نیکشهر و قصرقند و زرآباد که تاثیر تا حدود زیادی دارند طرف حاج عبدالغفور ایرانژاد باشند و همچنین آرای طایفه هوت که در دوره قبل به خاطر خویشاوندی سببی و نسبی از ازیر بلوچ حمایت می کردند با بودن دو کاندید از طایفه و با توجه به اینکه اکثرا منش اصلاح طلبی دارند به سبد آقای عبدالغفور هوت ریخته می شود.
البته در منطقه بریس اصالتاً رای های زیادی وجود دارد و اکثرا در بریس متمرکز هستند که بازهم بطرف ایرانژاد می روند با توجه به حضور آقای داوود رئیسی در صحنه آرا شان به سبد دیگر کاندیدها ریخته می شود، آرای آقای دوست محمد بلوچ نسبت به دو نامزد آقایون پرورش و میهن خواه تفاوت چشمگیری دارد.
درمورد که به عملکرد نمایندگان و هواداران نمایندگان و نحوه تعامل آنها با مردم مربوط می شود با توجه به اینکه آقایان ایرانژاد و جدگال تجربه نمایندگی داشته اند ،مصداقهای وجود ندارد که در مورد آنها قضاوت کنیم، هر چند در دورهای قبلی برخی از کاندیدها از خودشان دفاع می کنند و مصداق مناسبی بودند، در دوره آقای جدگال هم شهروندانی با دافعه بیشتر و جاذبه کمتر وجود دارد که تا حدودی از سیدش می کاهند ولی از نظر تعامل با مردم برخی از کاندیدها رقیب موفق بوده اند.
به عنوان مثال وجود آقای حاج محمد حسین ربیسی ،سردارزهی،بلیده و مولوی نقشهای مهمی را عهده دار هستند یه خاطر عملکرد مناسب و جذبه خاصی که دارند توانسته میزان آرایی را که به سید رای که ریخته می شود افزایش دهند.
از طرفی تعدادی از شهروندان فارغ از همه مسایل شخصی، صنفی، حزبی و قومیتی رای می دهند که آرای آنها از کیفیت و پختگی بالایی برخوردار است و به تناسی میزان توانایی و شایستگی کاندید رای می دهند که گرایش آنها به سمت آقای جوانان است.
با توجه به تحلیلی که بر مبنای عوامل تعیین کننده رای شهروندان انجام گرفت آقای عبدالغفور ایرانژاد با اختلاف چشمگیری برنده انتخابات خواهند شد.

نوع مطلب : پاتوق بچه های بلوچ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

تنها مشکلات بیمارستان را به گردن پرستارها نیندازید در برخوردها هم پرستار مقصر هست هم همراه مریض

بخاطر علاقه ای که داشتم رشته پرستاری را انتخاب کردم البته ناگفته نماند که من بزرگ شده شهر نگور هستم از کودکی بخاطر علاقه ی که بود وبعد که بزرگتر شدم به خاطر کمبودهایی که درشهرم تو کادر درمان میدیدم علاقه ام تبدیل به احساس مسوولیت شد وکل دوران تحصیلم در نگور بودم اولین گروه تجربی تشکیل شد وبزحمت تونستیم دوران را سپری کنیم

بیمارستان امام علی(ع) مشکلات زیادی دارد ترجیح میدهم جزیی به آنها اشاره نمایم و ما بایداول مشکلات را بررسی نماییم وبعد بفکر حل آنها باشیم و اولین ومهمترین دلیلش عدم مسوولیت مسوولین و عدم داشتن نیروهای بومی ودلسوز میباشد.

بخش خانم ها تمام شیفتها کنترل شده ست و دربرخوردها نیز مشکل ازطرفین هست ابتدا برخورد را بررسی نماییم که معضل اصلی می باشدو هیچ چیزی مطلق نیست جناب دکترنرماشیری سعی خودش را می کند ولی باید زمان گذاشت تا بیمارستان ما شکاف هاش خیلی عمیق هستند شاید تاحدودی در این زمان حل شوند

درباره برخورد پرستار وهمراه دربیمارستان چابهارمشکل از دو طرف هم پرستار هم همراه...همراهیان به خاطر عدم آگاهی و پرستاران اکثر به خاطر خستگی عدم انگیزه شیفت های غیر استاندارد عدم اشنایی بازبان بلوچی..وتعدادکمی هم به دلیل عدم احساس مسوولیت درقبال این مردم درهر صورت این اتفاقات دارد میفتد یکی هم سواستفاده هست ولی دلیل اصلی نیست ما در بیمارستان پرستار بومی چابهار ومشغول خدمت فقط دو نفریم بقیه یا ساکن چابهارند یا از اطراف،یکم منصف باشیم بنطر شما درچنین بیمارستانی که نیروی بومی اش یک پزشک عمومی ودو پرستار باشند حال مردمش درک خواهد شد؟؟؟؟؟ خانم بومی منم ویه نفر اقای بومی جای گریه داره پرستار خانم هست من بومی منظورمه.

ما شدیدآَ کمبود نیرو داشتیم چند سال ایا کسی برطرفش کرد؟کدوم مسوول از خواب خوشش بلند شد و دلش سوخت.؟؟؟؟نه واسه ما نه واسه مردمش ایا نماینده محترم از قدرت نمایندگی اش درجهت ارتقای وضعیت بهداشت شهرش استفاده کرد؟؟؟؟آیاآیاآیاآیا وآیا......

آیاها بسیارند.....ما مردم چابهار چندین ساله فقط مشکلمان خلاصه شده دررفتار بد پرستار،مشکل فقط این نیست...واین برمیگردد به عدم اگاهی مردم ما باید اطلاع رسانی بشود بادروزه تشریح کرد: پرستار حق ندارد با بیمار بد برخورد کند...ولی بیمارستان چابهار اگه چنین چیزی اتفاق بیفتد مقصر طرفین هستند من بدون تعصب صحبت میکنم ..

برخی داروها از لحاظ ظاهری باهم شباهت دارند...وگاهی بخاطر بازهم خستگی و بی دقتیاتفاقاتی میفتد البته نباید بیفتد باید تحت هر شرایطی دقیق کار کرد...جابجایی نوزاد صحت داشت...ولی جزییاتش را نمیشود گفت وچند تا بیمار همزمان بدحال می شوند وهزار تا مشکل دیگه امکانش هست جابجای صورت بگیرد پرستارهم جایزالخطاست...

من پرستار ستیا عزیز بودم و امثال ستیا رو اگه اجازه بدهید نمی توانم تعریف کنم و گاهی می بینید تو کشور ما استاندارد پرستاری صورت نمیگیرد تا سیستم درست نشود امکان این اشتباهات همچنان بالا می رود: بنده در بخش picu که بخشی برای مراقبتهای ویژه اطفال از دو ماهگی تا گاها 15سال رو بستری میکنیم در بخش فوق 6تخت داریم که درصورت اشغال همه تختها بیماران اولویت بندی گردیده و بیمار مساعدتر به اطفال منتقل میشود و ما معتقدیم همیشه حق بامریض بدحالتره واین بخش تازه سه ساله راه اندازی شده اگه اشتباه نکنم حرفش هست که دراینده توسعه بدهند.... ما اشتباه کار پرستاران را هیچوقت توجیه نمیکنیم گاهی که خطا میکنیم باتواضع می پذریم وچشم امید داریم تا وضعیت درست شه وتابهترشدن اوضاع خیلی رنج میبریم....حداقل خودم اینجوریم متاسفانه درکادر درمان نمیشه کلی پاسخ داد باعرض پوزش،ما در بیمارستان سلسله مراتب مراحل قانونی...پزشک و پرستار مربوطه..سوپروایزر مترون مدیر داخلی دراخر رییس بیمارستان اگه بازم حل نشد رییس دانشگاه اگه بازم نتیجه حاصل نشد وزارت علوم، حق باید گرفت به هر صورتی که باشد

مسوولین فکرشو دارند ولی اگه بخواهیم منصفانه و واقع بینانه بنگریم مسوولین بیمارستان باهمکاری مسوولین محترم شهر میتونند به افکارشون جامه ی عمل بپوشانند مسوولین شهر هیچ حرکت مثمرثمری انجام نمیدهند برای همین رکود کردیم بعضی از کاستیهای بیمارستان از عدم مدیریت نماینده محترم شهرمنشا میگیرد....ازقبیل جذب نیرو و برای مشکلات،مهمترین مشکل.بیمارستان کمبود نیرو عدم رعایت استانداردهای درمانیست

ببینید یه انسان ازیه جهت شبیه ماشینه اگه بیشتر از ظرفیتش ازش کار بکشی نمیتونه کار کنه خصوصا کاری که نیاز به تمرکز داره اونم در قبال جان یک انسان

اول بنظر بنده باید فشار کار پرستارو کم کرد ودوم مساله اقتصادیشه نمیخوام مقایسه کنم ولی اگه بخوام مثال بزنم مثلا حقوق ثابت پرستار ومعلم یکیه این عادلانه نیست واین برمیگردد به ضعف مدیریتی مراتب بالاتر یه پرستار باید ارهمه زندگیش مایه بذاره پس باید توجه بیشتری به کارش وارامشش بشود درکشور ما وبدترازهمه اینجا هیچ خبری نیست.

دقیقا مراجعه کنندگان بیشتر از ظرفیت بیمارستانه

در مورد بیمارستان امام علی(ع) نیکشهر مریض بدحال نمیتواند ساپورت کند اگر نیکشهر مجهز می بود خیلی ازمشکلات بیمارستان امام علی (ع) حل میشد سیل عظیمی از بیماران از زراباد و

شهرهای اطراف هستند که اگر کنارک مجهز می بود باز فشار کاری ما کمتر می شد حتی از راسک و سرباز ما مراجعه کننده داریم بیمارستان توانایی و ظرفیت و پوشش را ندارد

مسوولین باید در قبال کادر بهداشت و درمان توجه بیشتری داشته باشند

چابهار را باید مردمش بسازند ما مسوول دلسوز کم نداریم و چون بنظرم دیگه باید چاره جویی کرد سکوت این شهرو بهم ریخته به عنوان یه بومی این حق را به خودم میدهم که قاطعانه مشکلات را بیان کنم، چرا چابهار یک نماینده با کفایت نداشته باشد چرا زیر نظر ایرانشهر؟؟؟؟ این گاهی وقتها به حرص و آز پزشکان برمیگردد واسه مردمم و گاهی شلوغی اتاق عمل اگه زیر نظر ایرانشهر کل چابهار میرفت شاید بهتر میشد....ولی نه اینکه تنها کنارک بره زیر نظرش قدرت باید عملی ثابت بشود هرچه شبکه کوچکتر باشد ساماندهیش راحت تر هست

درد مردم را باید فهمید وجنوب استان همیشه مظلوم واقع شده واقعیتش بخواهیم مردم ما انگار سرد و بی رمق هستند و بانیان احساس مسوولیت دربرابر شهرشان ندارند من به شخصه به عنوان کادر درمان کارهای نماینده محترم روتایید نمیکنم ومن به شخص نماینده مراجعه نکرده ام چون وقتی بازدید بیمارستان تشریف آوردن کاری جز معرفی خودشان با اسم کوچک به مریض ها نداشتند یک بازدید فرمالیته هیچ جوی به ما داده نشد که بیان کنیم واین نمیدانم به چی برمیگردد بنده صرفا میل شخصی وعلاقه واحساس مسئولیتم بود که به این شغل باتما م سختیاش اومدم ولی فعلا حضوری شاید واسه همه عزیزان مقدور نباشد مردم چابهار باید بیدارشوند با اطلاع رسانی عزیزان تو تیم رسانه کمی بیشتر شود

که بیمارستان چابهار چندین سال باید روش وقت گذاشته تا به استانداردها نزدیک شود...ما فعلا انتظار داریم تاحدی فشار کاری کم بشود ومسئولیتها تقسیم وبه نظرم بیمارستان بزرگتر به استانداردهای درمان نزدیکتره ارگانی که به استاندارد نزدیکتر باشه مسلمه که خدمت دهیش بهتر خواهد شد

نوع برخوردم من عرض کردم هم پرستار هم بیمار اگه بخوام صادقانه بگم باید عرض کنم که همیشه کاسه کوزه ها سر مظلوم میشکند و مراجعه کنندگان چون اکثرا قشر کم درامد و دارای سطح سواد پایین وبیسوادن در نحوه ی برخورد با پرسنل که اکثرا غیر بومین دچار مشکل میشوند و پرسنل هم ازاین اصل اکثرا ممکنه سو استفاده کنند که به چه دلیل فعلا مابه نیروهای غیر بومی نیاز داریم بنطرمن باید رو مرومان کار کنیم تا کمتر دچار مشکل شویم ولی نباید یه طرفه قضاوت کرد البته همیشه اغراق هست لقب کشتارگاه خیلی اغراق می باشد

من اصلا موافق رفتار بد نیستم توجیه هم نمیکنم ابتدا منشور حقوق بیماران بود که باعث اهانتها به کادر درمان شد واسه همین الان منشور حقوق پرسنل زدند زایشگاه نیز درست خواهد شد در بیمارستان همه شاکی هستند هم پرسنل هم بیماران.

چندین مشکل عدم رعایت استاندارد درمانی عدم اگاهی بیماران اطلاعات پایین همراهیان فشار کاری پرسنل و گاها عدم حس مسوولیت شاید نسبت به مردم این شهر..چون نیروها غیر بومین

برخورد پزشک و پرستارو نباید باهم بایه نگاه تفسیر کرد فشار کار پزشک با پرستار یکی نیست دراین بیمارستان فشار کار پرستار خیلی بیشترهست منم که تواین سیستمم دارم رنج میکشم ،نه نباید سر مریض دربیاره ....ولی ایا مردم من نباید اینقد درک داشته باشند که نباید غیرمنصف باشند وقتی که خودشان واسه خودشان دلشا ن نمیسوزد بنظرم انتظار بزرگیه که ازیک بی گناه انتظار عالاترین خدمت را داشته باشیم پرستارهای ما در حد وظیفه شا ن خدمت می کنند

اما در موردبیمارستان ایرانشهر باید بگویم مردم مسوولیت پذیری دارندایرانشهرو ایا میدانید چندتا بیمارستان دارد وچه مناطقی روپوشش میدهد نیروهاش چقدنفرند؟؟؟؟ایا واقعا بیمارستان ایرانشهر ،چابهار مثل هم هستند که باهم مقایسه شوند .؟؟؟؟مقایسه وقتی منصفانه هست که دو ایتم ازیک سنخ باشند مقایسه این دو درست نیست و همه بلوچها بومی محسوب نمیشن چابهار را باهیچ کجا مقایسه نکنید چابهارو فقط با خود چابهار ومردم شریفش بسنجید و بلوچهای غیر چابهاری نمیتوانند اندازه یه بلوچ چابهاری دلسوز باشند ولی درکل همکاران بلوچ غیر چابهاری نهایت همکاری را دارند منظورم از غیر بومی غیر بلوچستان هست

حالا من سوال دارم از شما بزرگواران و صاحب نظران شما خودتان تا چه اندازه سعی نمودید این شکاف را برطرف کنید چه اقدامی صورت گرفته از طرف مسوولین، مردم،ما یک سی تی اسکن تو بیمارستان داریم ولی مدتی خراب بود مثل اینکه درستش کردند آیا کسی اومد پیگیر شد ،من قصدم اینست که باهمفکری همه مشکلات حل شود شاید بعضی از مشکلات و مسایل واسه خود شماهم قابل هضم نباشد پس شماهم باید منصف باشید ایراد از دو طرف می باشد

نوع مطلب : پاتوق بچه های بلوچ، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

روز شنبه عبدالغفور هوت بخشدار سابق مرکزی چابهار وارد فرمانداری شهرستان چابهار شد و ثبت نام خود را کامل کرد

جناب دوست محمد بلوچ عضو سابق شورای شهر چابهار در محل ستاد انتخابات حاضر شده و مدارک لازم را جهت شرکت در عرصه انتخابات مجلس دهم به مسئولان مربوطه ارائه دادند.

ازیر بلوچ رئیس سابق دانشگاه بین المللی منطقه آزاد چابهار نیز وارد ستاد انتخابات و فرمانداری این شهرستان شد.

وی نیز مدارک خود را جهت نام نویسی در عرصه رقابتهای انتخاباتی به مسئولان مربوطه ارائه داد.

جناب پرورش کارمند بانک کشاورزی نیز دیروز در محل ستاد انتخابات فرمانداری ثبت نام بعمل اوردند

امروز در اولین وقت جناب یعقوب جدگال نماینده فعلی مجلس شورای اسلامی ثبت نام خود را تکمیل کردند

عبدالحکیم هوت فرهنگی از منطقه دشتیاری یکی دیگر از کاندیدها بودند که در فرمانداری با مدارک مراجعه کردند و ثبت نام کردند

عبدالغفور ایرانژاد نماینده دوره های قبلی نیز مدارک خود را تحویل ستاد داد.

یعقوب جدگال فرهنگی از منطقه دشتیاری از دیگر کاندیدها بود که در محل ثبت نام حضور داشتند

لحضاتی پیش جناب عبدالمجید هوت کارمند آموزش و‌پرورش چابهار در محل فرمانداری دیده شدند و ثبت نام خود را به پایان رساندند

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :«جمع بندی صندلی داغ گروه یساری رای مکران »
با حضور عمر بلوچ رئیس اداره ورزش و‌جوانان شهرستان كنارك
عمر بلوچ: سلام و عرض ادب و احترام خدمت اعضای محترم گروه در خدمت شما
بزرگواران هستم
فیض محمد پیشادست: اغاز می كنیم بیست و سومین برنامه صندلی داغ گروه یساری را
با اقای عمر بلوچ رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان كنارك ،
معرفی مختصری بكنید اقای بلوچ
عمر بلوچ: عمر بلوچ هستم ، رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان کنارک ، متولد
سال ۱۳۶۸ ، متاهل . متولد کنارک ، بزرگ شده نیکشهر
فیض محمد پیشادست: اقای بلوچ در ورزش قهرمانی چه مقامهایی كسب كرده اید ؟
عمر بلوچ: دوره های زیادی را بعنوان ورزشکار در مسابقات مختلف استانی و کشوری
تجربه کردم اما کسب رده دوم مسابقات فوتسال دانشجویان کشور در شیراز با باخت
در ضربات پنالتی مقابل خوزستان بهترین مقام بود
امام بخش جدگال: سلام در مورد فوتبال کنارک که این سری به استان از منطقه جنوب
صعود نکرد آیا به زیر گروه میرود یا باز سال آینده بازیها مثل امسال برگزار
میشوند
عمر بلوچ: جناب جدگال برنامه سال بعد هیات فوتبال استان مشخص نیست ، هیات های
شهرستان تابع استان هستند
انور میهن دوست: کار شما در اداره ورزش به نظر خیلی ساده می آید چطور با این
کار خودتان را سازگار کردید؟
عمر بلوچ: کار ساده نیست ، اما با روحیات جوانان و ورزشکاران آشنا هستند و سعی
میکنم در حد توان به خواسته هایشان توجه کنم
انور میهن دوست: اقای بلوچ تکلیف زمین فوتبال شهر زراباد چی شد؟
ایا برای دهستان کاروان و زراباد غربی سالن ورزشی که نیاز هست برنامه ای دارید؟
عمر بلوچ: برای زراباد غربی وجود یک سالن ورزشی ضرورت دارد که در اولویتهای
پروژه های عمرانی قرار دارد
مرادجان بلوچ : سلام آقای بلوچ در مورد ورزش های دریایی و ساحلی چه اقداماتی
انجام داده اید .
عمر بلوچ: متاسفانه نبود ورزش های ابی و ساحلی یکی از بزرگترین مشکلات ماست که
با وضعیت موجود بودجه ای دولت ایجاد یک پایگاه مناسب کار سختی هست اما
میخواهیم به کمک دستگاههای دولتی و مردم شهر علی الخصوص شهردار محترم و اعضای
محترم شورا برای شروع کار پایگاه ورزش های ساحلی را بزودی ایجاد نماییم
ان شاالله هفته آینده تعدادی قایق تمرینی و مسابقه ای از هیات استان تحویل
خواهیم گرفت و کار استعدادیابی را شروع خواهیم کرد
انور میهن دوست: سندکردن زمینهای ورزشی روستایی در برنامه ها هست یا خیر؟
عمر بلوچ: سند کردن مجموعه هایی که اداره ورزش و جوانان احداث کرده در دستور
کار قرار دارد که پس از ان زمین های فوتبال روستایی را سند دار خواهیم نمود به
کمک شوراهای شهر و دهیار
نعیم اربابی: جناب بلوچ به نظرشما بهترین ورزش استان چه ورزشی میباشد.
عمر بلوچ: ورزش های ووشو ، بوکس و کبدی جز بهترین ها هستند در استان
یونس درازهی: با سلام و احترام ورزش را در یک کلمه تعریف کنید؟
عمر بلوچ: ورزش در یک کلمه تعریف نمیشه : اما میشه گفت ورزش یعنی زندگی بی غم
انور میهن دوست: یک روز از هواپیما میپرید لباس بلوچی هم پوشیدید چترتون باز
نمیشه چکار می کنید؟
عمر بلوچ: اگر از هواپیما بپرم و چتر باز نشه کلمه شهادت رو به زبان خواهم آورد
عبدالحق اسوبار: با سلام
سوال اول
اولویت اداره ورزش و جوانان کنارک برای حمایت ورزشکاران کنارکی چه ورزشی هستند؟
سوال دوم
ایا سمن های فعال دارای مجوز در شهرستان کنارک وجود دارند و در حال فعالیت
هستند؟
سوال سوم
اعتبارات جذب شده اداره ورزش شهرستان کنارک جوابگوی تکمیل پروژ ه های شهرستان
تا چه درصدی هست؟
عمر بلوچ: اولویت های اداره ورزش و جوانان شهرستان کنارک در کنار توجه به همه
رشته ها و جوانان ، به ترتیب کریکت ، ورزش های آبی و ساحلی و دوومیدانی هستند
دو سمن تایید نام گرفتند اما هنوز اعتبار نامه صادر نشده هست
فعلا پروژه نیمه تمام نداریم ان شاالله بزودی پروژه زمین چمن کلنگ خواهد خورد
انور میهن دوست: یک خاطره از بازی نیلین و سهرین یساری تعریف کن؟
عمر بلوچ: خاطره خیلی زیاده از نیلین و سهرین یساری اما چیزی که خیلی جالب بود
حساسیت حاج حیدر معینی بود ، همش خسته میشدم و میرفتم بیرون ، خیلی استرس پیدا
میکرد و میگفت زیاد نشین زود برو زود برو و بازی خوب من اون شب شمای
ناسیونالیست رو مجبور به گرفتن این عکس کرد
نعیم اربابی: جناب بلوچ از بین مطالعه و ورزش کدامیک را بیشتر ترجیع میدی؟
عمر بلوچ: ورزش رو ترجیح میدم ، مطالعه جامعه ای رو نجات میده اما ورزش یه چیز
دیگست
شه بخش توحیدی: باسلام ودرود جنابعالی متولد 1368 ھستی سن شما مناسب فوتبال
میباشد چرا در لیگ بازی نمیکنی؟
عمر بلوچ: متاسفانه چند سال پیش مینیسک زانوی پای چپم آسیب دید و زیاد نمیتونم
بهش فشار بیارم ، چون فوتسال رو خیلی دوست دارم بعد از یکسال استراحت فوتسال
بازی میکنم ، پارسال لیگ زیرگروه فوتسال استان بازی کردم
شه بخش توحیدی: درلیگ استان تیم نیک شھر بازی میکردی یا کنارک..
عمر بلوچ: تیم آموزش و پرورش نیکشهر که تیم خودم بود ، یعنی پایه گذارش خودم
بودم یکی از پرافتخارترین تیمهای فوتسال نیکشهر
شه بخش توحیدی: بھترین بازیکن استان از نظر شما در رشتہ فوتبال؛؛؛ فوتسال
کیہ...؟
عمر بلوچ: به دلیل عدم شناخت از همه فوتبالیست ها خصوصا شمال استان نمیتونم
اظهار نظر کنم
فیض محمد پیشادست: طرفدار چه تیمهایی هستی در ایران و خارج رده باشگاهی و ملی ؟
عمر بلوچ: طرفدار استقلال،رئال مادرید و آرژانتین هستم
محمد کسرا شیرانی: دقیقاً جناب بلوچ واقعاً عالى بازى كردید ، در خصوص برگزارى
مسابقات خیریه مثل نیلین یسارى و سهرین یسارى چه اقداماتى انجام دادید در
شهرستان كنارك؟
عمر بلوچ: متاسفانه بازی در کنارک همزمان شد با اعزام تیم فوتسال روستایی
کنارک به مسابقات کشوری در کاشان که خودم به همراه تیم رفتم
نعیم اربابی: جناب بلوچ از بین گواردیولا وآنجلوتی فرگوسن کدام تاکتیک مربی
می پسندید.
عمر بلوچ: گواردیولا رو میپسندم ، اما از نظر روانشناسی ورزشی فرگوسن بی نظیر
بود ، همه فن حریف بود
یونس درازهی: جناب بلوچ چندتا سمن ثبت شده دارین در حال حاضر؟
عمر بلوچ: دو سمن تایید نامشان از وزارت خانه آمده ، مجمع برگزار شده در
انتظار اعتبار نامه هستند
نعیم اربابی: بهترین سیستم فوتبالی؟
عمر بلوچ: بهترین سیستم سه پنج دو از نظر من
انور میهن دوست: چند زمین چمن روستایی دارید؟
چند تیم روستایی در لیگ شهرستان شرکت دارند؟
عمر بلوچ: یک چمن مصنوعی در سورکمب ، یک چمن پزم تیاب ، یک چمن شهر
زرآبادتیمهای پزم مچان ، پزم تیاب ، کهیر ، سورکمب ، بانسنت از بخش زراباد یک
تیم چند روستای دیگر در لیگ دسته پایین تر
نعیم اربابی: جناب بلوچ بعد فوتبال به چه ورزشی علاقه دارید.؟
عمر بلوچ: به بازیهای بومی و محلی علاقه دارم
انور میهن دوست: چند نفر پرسنل در اداره ورزش دارید؟
عمر بلوچ: شش نفر هستیم در اداره ورزش و جوانان کنارک
انور میهن دوست: نظرت در مورد روابط عمومی و اطلاع رسانی چیست؟
عمر بلوچ: اعتقاد دارم یک روابط عمومی خوب و قوی میتونه یک سیستم و دستگاه رو
متحول کنه و به اوج برسونه ، روابط عمومی خیلی خیلی زیاد میتونه تاثیر داشته
باشه در پیشبرد اهداف یک مجموعه که متاسفانه توجه زیادی بهش نمیشه
نعیم اربابی: جناب بلوچ یه انتقاد از انور جان
عمر بلوچ: انور انعطاف نداشت که بهتر شده
نعمت اله گزوئی: سلام خدمت بزرگواران گرئوه مهمان صندلی داغ این هفته جناب عمر
بلوچ
بهترین خاطره عمرت چی بوده؟
عمر بلوچ: بهترین خاطره عمرم نطق آتشین و کوبنده ام بود که در مجلس دانش آموزی
در حضور رئیس قوه قضاییه ، چندین وزیر ، چندین سفیر و روسای سازمان های دانش
آموزی استان های کشور و نمایندگان مجلس قرائت کردم ، که بعد از اون رو هوا
بودم همه خبرنگارا و حتی سفیر المان دور و برم جمع بودند
امید بلوچستانی: آخرین خبری که شنیدی چی بوده؟
عمر بلوچ: اخرین خبر رو امروز در خصوص ورود یک شخص با فامیل رئیسی و رشته حقوق
اهل سرباز از حوزه انتخابیه ایرانشهر ، یکی از دوستان بهم داد
نعمت اله گزوئی: تا حالا اتفاق گنده ای تو زندگیت افتاده که به قول تو فیلما
!یهو مسیر زندگیتو عوض بکنه؟
عمر بلوچ: اتفاق گنده نداشتم
نعیم اربابی: جناب بلوچ موفقیتت را مدیون چه کسانی هستی؟
عمر بلوچ: موفقیتم رو مدیون توجه خدا هستم که این توجه رو به همه دارد و فقط
باید بهترین استفاده رو از توجه ویژه اش ببریم
انور میهن دوست: چند گروه عضو هستید بهترین ها؟
عمر بلوچ: دقیقا نمیدونم چند گروه عضوم ، بالای پنجاه یا شصت ، چند گروه ورزشی
عالی هستن و بهتر از همه بنظرم یساری رای مکران هست
انور میهن دوست: من و شما چند سال اختلاف سنی داریم؟
عمر بلوچ: حدس میزنم حدود سه تا پنج سال اختلاف سنی داشته باشیم ، البته شاید
از اون پیرمردای فلفل باشی
میهن دوست: نظرت در مورد منحل کردن گروه یساری
رای مکران چیه؟
عمر بلوچ: مخالف انحلال این گروه هستم
حبیب لاشاری علوی: سلام جناب عمر بلوچ عزیز
جنابعالی زندگی کلاسیک و تشریفاتی رو بیشتر می پسندین یا زندگی ساده زیستی و
عُمٓرگونه؟
عمر بلوچ: زندگی ساده را بیشتر میپسندم ، به یه چیز اعتقاد شدید دارم خصوصا در
نحوه پذیرایی از دوستان که اگر پذیرایی ساده و بدون تشریفات آنچنانی باشد
باعث افزایش دوستی و بیشتر شدن ارتباطات خواهد شد ، زندگی خیلی تشریفاتی موجب
فاصله انداختن میشه تا حدودی
نعیم اربابی: جناب بلوچ بهترین وبدترین خاطره؟
امید بلوچستانی: دو تا اسم که بیشتر دوست دارید را بگید ، اسم پسرونه و دخترونه
عمر بلوچ: اسم های اویس و مریم رو خیلی دوست دارم
نعمت اله گزوئی: اگر بخواید به هوش خودتون یه نمره بدید چه نمره ای میدید
عمر بلوچ: به هوشم از ۲۰ نمره ۱۷ رو میدم
سامیه قادری: سلام عرض ادب خدمت واجه بلوچ .بانوان درفعالیتهای ورزشی دركنارك
چقدرفعالیت داشتند؟
عمر بلوچ: چیزی که در ابتدای حضورم در کنارک باعث تعجبم شد عدم فعالیت بانوان
در مجموعه ورزشی داخل شهر بود ، ( فقط بانوان غیر بومی در پایگاههای نظامی
ورزش میکردند) که با جذب مربی رشته ایروبیک کار رو شروع کردیم و با افتتاح
سالن جدید در تابستان، کلا سالن رو در اختیار بانوان قرار دادیم که در حال
حاضر رشته های ایروبیک ، والیبال و فوتسال و کریکت برای بانوان فعال هستند که
روز به روز به تعدادشان داره زیادتر میشه استقبال کم بود توسط بانوان بومی که
با همکاری و همراهی مشاور امور بانوان و خانواده فرمانداری داره بهتر میشه
اوضاع
نعیم اربابی: جناب بلوچ بهترین تفریحت چیست
عمر بلوچ: بهترین تفریحم بازی کردن با دو دخترم هست
حبیب لاشاری علوی: جناب عمر بلوچ عزیز جنابعالی کدامیک از ورزشهای سفارش شده
پیامبر( ص) رو یاد گرفته این؟
شنا
اسب سواری
تیراندازی
عمر بلوچ: شنا بلدم و الان هر وقت فرصت کنم به دریا میزنم ، تیراندازی هم کم و
بیش
اسب سواری کردم اما تفریحی و تخصص ندارم
نعمت اله گزوئی: اگه 10 میلیارد داشته باشی چه کارایی میکنی؟
عمر بلوچ: اگر ده میلیارد داشتم یه تجارتی برای خودم راه مینداختم مقداری
برای ساخت فضاهای ورزشی و آموزشی هزینه میکردم
حبیب لاشاری علوی: و اخرین سوال بنده بالاترین پست و مقامی که دوست داری و
ارزو داری بهش برسی چیه؟
اگه وقت تمام هست میتونید جواب ندین
عمر بلوچ: در این فکرم که روزی بتونم رئیس جمهور بشم البته نیاز به تقویت دارم
اسماء باور: سلام وخسته نباشید خدمت بزرگواران گروه یساری رای مکران جناب
بلوچ اگه میشه در مورد سمن و اینکه برای چه کاری تشکیل شده هدفش چیه ؟
بیشتر توضیح بدین ممنون میشم
عمر بلوچ: سمن یا همان سازمان مردم نهاد ، یک سازمانی هست که خود مردم بر اساس
یک دغدغه و احساس تکلیف تشکیل میدهند تا به مردم خاک خودشان خدمتی بکنند ،
اموراتی را پیگیری میکنند که حس میکنند نیاز هست و دولت یا توان انجام آن را
ندارد ( به هر دلیل) یا انجام نمیدهد
در بعضی موارد برای انجام بهتر کاری با دولت همکاری میکنند
حامد میهن دوست: سلام جناب بلوچ به نظر شما عدم حضور بازیکنان از سطح استان
علی الخصوص بلوچستان درلیگ برتر کشور باتوجه به این که بنده میتوانم به جرئت
بگویم که استان از نظر ورزشی دارای استعدادهای بلقوه ای می باشد ناشی از چه
مسائل ومشکلاتی هست ؟؟!؟
عمر بلوچ: من اولین علت را نبود مدارس فوتبال کلاسیک در استان میدانم و بعضا
عدم توجه به ورزشکار در سنین پایین
محمدابرهیم رودینی: سلام جناب بلوچ بنظر شما در سطح اول ورزش شهرستان ها
مدیر با مدرک تربیت بندی موفق تر است یا نه مدیر با مدرک نا مرتبط اما خاک
خورده ورزش و کاربلد؟
عمر بلوچ: جناب رودینی عزیز سوالی پرسیدید که نمیشه بصورت مطلق جواب داد چون
بستگی به شخص دارد ، در کل باید بگم سطح سواد مهم هست ، اما مدیر بودن آنهم
مدیر بودن از نوع خاک خورده بسیار بهتر هست
حبیب لاشاری علوی: از محل کارتان راضی هستین؟ یا اینکه نه، دوست داشتین یه جای
بهتر خدمت کنین؟
عمر بلوچ: کاملا راضیم ، معتقدم که باید از فرصت های بوجود آمده بهترین
استفاده رو برد و آینده را رقم زد نه اینکه برای جاهای دیگه و آینده حسرت خورد
«جمع بندی صندلی داغ گروه یساری رای مکران »
آذر ۱۳۹۴نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

((جمع بندی صندلی داغ گروه یساری رای مکران با حضور مسلم بشکار))

*به نام آن که جان را فکرت آموخت
چراغ دل به نور جان برافروخت
ز فضلش هر دو عالم گشت روشن
ز فیضش خاک آدم گشت گلشن
مسلم بشکار ,متولد شصت و هشت ,نگور از شهرستان چابهار هستم .
دارای مدرک کارشناس ارشد در رشته روانشناسی تربیتی ومدرس آموزش و پرورش و دانشگاههای دریانوردی وآزادچابهار میباشم،علاوه بر تدریس به فعالیتهایی در حوزه اجتماعی نیز مشغول هستم از جمله تأسیس و مدیریت مرکز ترک اعتیاد،دبیر اجرایی همایش آسیب های اجتماعی ،رئیس هیئت مدیره موسسه نبی اکرم (ص)،دبیر اجرایی خیرین مدرسه ساز،عضو هیئت موسس خیرین اندیشه ساز،عضو هیئت مدیره موسسه ساحل نور...
تا باشد به یاری حق تعالی و کمک سایر دوستان و همراهان فعال در حوزه فعالیتهای اجتماعی گامی هر چند اندک و ناچیزجهت رفع معضلات جامعه برداشته و وظیفه انسانی خویش را در این راستا به انجام برسانیم.
* در زمینه پکیج های آموزشی و مشاوره تحصیلی برای روستای خویش فعالیت های را انجام دادیم قبلا در روستا تحصیلکرده نداشتم الحمدلله الان از سه یا چهار سال قبل از دانشجویان پزشکی ،مهندسی در مقاطع مختلف داریم
*بنظرم انسانها موجوداتی هستند کمال گرا هرگاه به اهداف عالی خودشان برسند در پی اون اهداف هدفهای عالیتری انتخاب میکنند
*از عملکرد همه بزرگواران کامل رضایت داشته و دارم چرا که با عشق و در جهت خدمت به همنوع بدون هیچگونه چشمداشتی فعالیت میکنند.
* اهم فعالیتهای انجام شده در موسسه تا بحال بصورت خلاصه وار شامل؛
راه اندازی مدرسه استثنایی نگور،اهداء سمعک به دانش آموزان استثنایی چابهار به ارزش هفت میلیون تومان, کمک به دانش آموز نابینا جهت معالجه ودرمان نابینایی چشم، دراینجا لازم است از زحمات و حمایت جناب مهندس نصیر بارکزهی معاونت امور اجتماعی وگردشگری سازمان منطقه ازاد چابهار تقدیر وتشکر کنم,توزیع سبد کالا به ارزش تقریبی بیش از پانزده میلیون تومان در ماه مبارک رمضان برای افراد نیازمند با کمک همه دوستان علی الخصوص مهندس موهبتی فرماندار محترم ,از طریق موسسه نبی اکرم (ص).که باز هم جای تقدیر وستایش دارداز همه انانی که در این فعالیتها به هر گونه ممکن سهمی داشته اند,فراخوان سه نوبت اهداء خون در شهر چابهار که با استقبال جوانان عزیز یساری و افراد نامی و بزرگی همراه بود،برگزاری کلاسهای جبرانی با حضور مهندس حاتم رامش دانشجوی مهندسی عمران از دانشگاه تهران و دکتر اسکندری دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و دکتر عبدالحفیظ دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی زابل و تنی چند از همکاران دلسوز و معزز ما در آموزش و پرورش،کمک به معتادان بی بضاعت در جهت بهبود آنها در مرکز ترک اعتیاد حیات یافتگان چابهار،اهداء صد پکیج آموزشی (البسه،کیف،دفتر،مداد و..)با کمک علیرضا رئیسی به موسسه و فعالیت در موسسه بصورت خیرخواهانه بوده هیچ یک از اعضا حقوقی دریافت نمیکنند
* کتابهای درسی یا غیر درسی؟اگه درسی باشه کتاب فارسی اول دبستان و غیر آن را دقیقا یادم نیست امسال برنامه های جهت ادامه تحصیل دارم یه سری برنامه ریزی های در اینباره انجام دادم
* بهترین خاطره زندگیم قبولی در دانشگاه بعنوان اولین نفرهای روستاه از یک خانواده تقریبا از لحاظ مالی فقیر برام خیلی لذت بخش بود و تلخ ترین از دست دادن یکی از عزیزان که دو ماه بعد از عروسیش از دنیا رفتند
* منظور از خود واقعی آنچه که واقعا هستیم ولی خود کاذب در واقع یک شخصیتی را به جامعه نشون میدیم که واقعا نیستیم
*رشته دانشگاهی ام روانشناسی هست و خیلی برای این حقیر مسرت بخشه که به مشاوره تحصیلی یا شغلی و...بپردازم یا به تدریس آن در آموزش و پرورش یا دانشگاه
*منابع مالی موسسه از هزینه های پرداختی بیماران یا بعبارتی از هزینه سنت آنها تامین میشه اولین مرکز مجوز داری که بصورت قانونی فعالیتش را در چابهار آغاز کرد مرکز ما بود تقریبا در سه سال گذشته حدود دوهزاز نفر به مرکز مراجعه کردند البته ناگفته نماند خیلی از این دوستان مجدد لغزش کردند .ما برنامه های برای افراد بهبود یافته بعداز اتمام دوره بیماران داریم مثلا مراعات چراغ سبزها یا چراغ قرمزها همراه با حضور در جلسات na البته مددیار خانواده موظف هست تا شش ماه از وضعیت بیماران پیگیری بعمل آورد که این کار انجام میشود
* موسسه نبی اکرم (ص)هم مجوز دارند و هم ثبت شده اندتقریبا یکسال پیش ثبت شدند و ساحل نور روال اداری را در جهت ثبت میگذرونند
* قطعا شما البته مطمئن بشیم که فرد بی بضاعته و اینکار را بارها انجام دادیم، قطعا البته مطمئن بشیم که فرد بی بضاعته و اینکار را بارها انجام دادیم،با توجه به آمارهای که اینجانب مطلع هستم و در دست دارم بنظرم نمیشه گفت افت تحصیلی بلکه فاجعه آموزشی در سالهای اخیر رخ داده مثلا از تعداد سه هزار نفر ثبت نام کننده اول ابتدایی در سال هشتادودو تنها سیصدوچهل نفر تونستن دیپلم بگیرند یعنی هشتادوپنج درصد موفق نشدند در این راستا یک فرهنگ موجود در جامعه مبنی بر تحصیل فرزندان دخیل بوده ثانیا امکانات آموزشی و نیروهای تخصصی ثالثا نبود مرکز اختلالات یادگیری یا مرکزld و چندین فاکتور دیگر که واقعا گفتن همه اونها زمان بره
در زمینه اختلالات یادگیری تاییدیه مجوز آن تقریبا اوکی شده البته آموزش و پرورش فضای آنرا تقبل نمیکنند ولی در این راستا مهندس بارکزهی و معین سعیدی قولهای دادند
*ازدواج رو میشه گفت تقریبا فامیلی البته از فامیل های خیلی نزدیک نیستیم متاسفانه آزمایش قبل از ازدواج ندادیم
*هزینه ترک اعتیاد در کمپ هر دوره بیست ویک روزه چهارصد هزار تومان ترک بصورت واقعی در مراکز ترک اعتیاد از چهل درصد بیشتر اتفاق نمیوفته یعنی لغزش میکنند
*میخواستیم کمک های را در این راستا انجام بدیم تا کسی برای ما برچسب یا پرونده سازی نکند
*مشاوره تحصیلی و اهداء پکیج آموزشی که توانستیم امروز پزشک و مهندس در مقاطع مختلف به جامعه تحویل بدیم البته هنوز دانشجو هستند
*من نقاشیم زیاد جالب نیس بیشتر یا نقاشی یک خونه اونم قبلاها که معلم اجبار میکردو بدترین خصلتی که دارم بنظرم سریع عصبی میشم و خودمو آزار میدم یکی دیگه حساسیت بیش از حد نسبت به مسئولیت هام هست
*سفر تفریحی خیلی وقته نرفتم اما کاری یک ماه پیش زاهدان .تفریحی فکر کنم دویا سه سال پیش مشهد و تهران و شمال
* خیلی زیاد البته بیشتر بخاطر حماقتهای همکلاسی های که اولین تنبیه شدن من بخاطر عدم آشنایی با زبان فارسی بود
*با توجه ب حضور ذهن وخستگی فعالیتهای سنگین در طول روز جاری اعضا محترم مؤسسه ک در راستای فعالیتهای مذکور همیشه همراه ویاورم بودند وچ بسا فعالیتهایی ک بدون تلاش صمیمانه این عزیزان تحقق نمی یافت ,یاورانی همچون جناب رضا صادقی ،محمدطیب روشن،انور میهن دوست،شهاب شیهکی،فریبا ملازهی،مهدی افراز،سلمان آذرپیرا،زاهده آهار،عبدالمجید بلوچ ،خلیل رئیسی مهر،مهندس دادور،غفار سرادرزهی ,فیض پیشادست.و خیلی از دوستان دیگری ک به علت ذیق وقت مجالی برای ذکر نام مبارکشان نیست تلاش صمیمانه و خالی از ریا این بززرگواران جدأ قابل تقدیر وتشکر میباشد. *آخرین بار امروز غروب چون یه خرده بدلیل خستگی حالم خوب نبود بدون تجویز پزشک قرص استفاده کردم
اگر بخوام از دیدگاه روانشناسی جواب بدم معمولا افکارها یا فعالیت ها یا از طریق یادگیری مشاهده ای هستن یا از طریق پیشینه خانوادگی ،یا از روش های شرطی سازی یا از راه بینشی صورت گرفته اتفاق میوفتند
* البته از دیدگاه خودم تجربه افراد با توجه به مواد تسکین دهنده موجود در تریاک باعث شده به عنوان درمان مؤثر درد جا بیافته اما افسوس ک مصرف مداومش خود دردی است بی درمان
*برنامه های اتی هم بقول قوه الهی ان شاءا... اجرای دقیق همایش اسیبهای اجتماعی و تدوین نتایج علمی حاصله وتلاش در جهت اجرایی نمودن نتایج ونظرات صاحبنظران مطرح کشور در این زمینه
تشکیل کارگروههای تخصصی استعداد یابی ومشاوره ای در زمینه های اموزشی,هنری و ورزشی جهت شناسایی استعدادهای برتر منطقه و هدایت انها به سمت مسیرهای درست و هنجار.
ایجاد مرکز توانبخشی و مرکز L.D برای افراد وجودکان دارای مشکلات خاص.
همچنین فعالیتهایی در زمینه موضوع کاریابی واشتغال جوانان و تحصیل کردگان شهرستان در دست اقدام داشته که طی روزهای اتی اطلاع رسانی لازم را خواهم نمود
*بنظرم علم چون راهی برای رسیدن به ثروت هست
* تاکنون هیچگونه تمایلی به پستها نداشتم کما اینکه پیشنهادات خوبی داشتم پستهای بالا برای اشخاص محدودیت ایجاد میکنند
* اگر بگم برنامه داشتیم یا داریم فکر کنم درست نباشه اگر اشخاصی مثل حضرتعالی در این خصوص راهکار بدین ما با دل و جان در خدمتیم چرا که دوری مسافت و عدم امکانات باعث شده نتونیم برنامه ریزی کنیم البته جناب صادقی تقریبا هزار جلد کتاب آموزشی برای دانش آموزان کنکوری در بخش پلان توزیع کردن و برنامه راه اندازی کتابخانه پلان را داریم با کمک مسئولان عزیز
*شخصیت انور سختکوش ،فردی اجرایی و بعضی اوقات اخلاقی تند دارند
* راهکارها بستگی داره بحران یا معضل اجتماعی در چه حدی باشه اگه وضعیت بحرانی باشه مثل نا امنی روش تنبیهی یا اگه وضعیت حاد نیست روش آموزشی .بنظرم الان در مورد امنیت البته وضعیت فعلی مدنظر میباشد روش تنبیهی بهترین روشه ولی همیشه روش تنبیهی خوب نیست چراکه تنبیه اثر موقتی داره بهترین روش همان روش آموزشی هست که در تمام ادوار بلید به آن توجه کرد
* بریانی برنج ابکش شده ک با گوشت یا ماهی به همراه ادویه های معطر مخصوصی توسط کدبانوهای این دیار تهیه میشه وبعنوان یکی از غذاهای محلی است البته این غذا در کشور هند هم وجود دارد
*زیبا ترین جمله الهم وفقنا لما تحب وترضی بنظرم دیگران قضاوت کنند ونمره بدند
* آدمهای که شخصیت چندگانه منفی دارند خوشم نمیاد البته هستن بعضی از آدمها بنابردلایلی که مصلحت ایجاب میکنه صداقت به خرج ندن منظورم همچین اشخاصی نیستن منظورم بطور کلی آدمهای که از صداقت افراد سوء استفاده می کنند و از آن برای رسیدن به اهداف خودشان استفاده میکنند
* مسئله رو باید با دوستان مطرح کنم در موسسه ما نظر فقط نظر من نیست همه نظراتشون رو اعلام میکنند البته به شخصه آماده ام دشتیاری جایی هست که من متعلق به آنم جای که قلبم برای اونجا میتپه خودم موافقم با دوستان در اینباره جلسه خواهم گرفت
* بنظرم این طبیعی هست که هرکسی قدمی برداره یه عده مخالف داشته باشه بنظرم هرگاه مخالف نداشته باشیم از درست بودن مسیرمان باید شک کنیم خداوند رحمان و بخشنده هست ولی عده ای به مخالفت با خدا چیزهای میگن که نعوذبالله نمیتوان به زبان آورد
* برنامه خندوانه رو نگاه نکردم بجز یک یا دو قسمتش اونم چند دقیقه از برنامه
*پلیس فتا اگر به وظایفش بخوبی عمل کنه میشه خیلی از ناهنجاری های مجازی رو گرفت
*شعرم در مورد تخریبه .زیباتر از پاسخ شیخ اجل تا کنون نیافتم وپاسخ سعدی شیرین سخن است ک می گوید

تــوانـم آنـکــه نـیـازارم انـدرون کــســی
حسود را چـه کنم کو ز خود بـرنج درست
بمیر تا برهی ای حسود کین رنجیست
که از مشقت آن جز به مرگ نتوان رست
شـــوربــــخــــتــــان بآرزو خــــواهـــنـــد
مــقـــبـــلـــان را زوال نــعـــمـــت و جـــاه
گــر نــبــیــنــد بـــروز شــبپره چــشــم
چــــشـــمـــه آفـــتــــاب را چـــه گـــنـــاه
راسـت خــواهـی هـزار چــشـم چــنـان
کـــور بـــهـــتـــر کـــه آفـــتـــاب ســـیـــاه
ابتدای کارم از مرکز ترک اعتیاد شروع شد سپس کم کم با توجه به دیدن اوضاع اطراف خویش راغب به اینکارها شدم البته وضعیت زندگی خودم نیز بی تاثیر نبود
* بستگی داره کلاسها چطور برگزار بشند و با چه کسانی و با چه اهدافی اگر نظر واقعی خودم رو بگم فی الحال حاضر این کلاسهای که داره برگزار میشه یا دو هفته که ما برگزار کردیم بدون هیچگونه تخصصی و علت دنبال نکردن این کلاسها بخاطر یکسری از اهداف پشت پرده یه عده بود که بعدها بنابر هنین دلایل با این دوستان عذر خودمان را از عدم همکاری کردن اعلام نمودیم که تخریبهای مغرضانه را در پی داشت
((جمع بندی صندلی داغ گروه یساری رای مکران با حضور مسلم بشکار))
آذر یک هزار سیصدو نود و چهار

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : جمع بندی صندلی داغ گروه یساری رای مکران با حضور مسلم بشکار، مسلم بشکار، چابهار، دشتیاری، سندمیرثوبان،
لینک های مرتبط :

((جمع بندی بحث مشاوره ژنتیک گروه یساری رای مکران))

افراد با ژنهای معیوب مغلوب در صورت ازدواج با یکدیگر ممکن هست فرزندانی با ژنهای معیوب غالب متولد شوند در صورتیکه خانواده ها یا والدین قبل از ازدواج میتونستن با مراجعه به مشاوره خانواده از تولد چنین فرزندی جلوگیری کنند یا بارداری مادران قبل از نوزده سالگی یا بالای سی و پنج سالگی نیز میتونه باعث عقب ماندگی های ذهنی در فرزندان بشه در مبحث ژنتیک و بیماریهای آن ابتدا مباحث پایه ای رو باید بدونیم .نحوه انتقال ژن ها. انواع بیماریهای ژنتیکی .علایم و نشانه های آنها

علل ایجاد آنها راهها و نحوه پیشگیری از این بیماریها. راههای تشخیصی آنها.

در بحث پایه :ساختار موجودات زنده به ترتیب از کوچک به بزرگ :

دی ان ای،ژن،کروموزوم ،سلول؛ اولین قدم پیشگیری. در صورت وقوع بعضی از آنها درمان هم دارند.

در بدن انسان میلیاردها سلول وجود دارد که هر سلول شامل 25000تا 30000 ژن است،ژن ها حاوی ویژگی هایی هستند که از والدین به ارث میبریم مثلا رنگ چشم .رنگ پوست .قد .و بعضی بیماریها و ناهنجاری های ژنتیکی. ..،اصولا پیشگیری كه واقعا داشته باشند دیگه كمتر دچار این بیماری می شوند،با ژن درمانی و اصلاح ژن های معیوب بعضی ناهنجاریهای ژنتیکی قابل درمان هستند

* مهم ترین بیماریهای وراثتی هم شامل:سندروم داون ،که اختلال در کروموزوم شماره 21 است که دو بار رونویسی شده است و اکثر افراد دچار این اختلال از نظر ظاهری شبیه هم هستند و دارای عقب ماندگی ذهنی هستند.*هموفیلی ،در این بیماری فرد دچار فقدان فاکتورهای لخته کننده خون. میشود در نتیجه باعث خونریزی و عدم لخته آن میشود .کم خونی داسی شکل یا cycle sell anemia ،در این بیماری گلبول های قرمز شکل طبیعی و در نتیجه کارکرد طبیعی خود را از دست میدهند و در نتیجه در مویرگ های کوچک میچسبند و منجر به تخریب مفاصل میشوند .بیماریهای ،هانتینگتون،هموکروماتوز،عدم تحمل لاکتوز ( نمیتونن شیر بخورند)،آکنه ها،حتی چاقی،کوررنگی ( عدم تشخیص رنگ قرمز از سبز )،نورو فیبروماتوز ( رشد تومور در سیستم عصبی،پلی کیستیک کلیه ( کیست ها و غده هایی متعدد در کلیه رشدمیکند )،فیبروز کیستیک ( ریه ها رو درگیر میکند و باعث عفونت ریه میشه،تالاسمی،دیستروفی ماهیچه ها ( شلی و فلجی ماهیچه 6ای بدن )و چندین بیماری دیگر رو شامل میشود

*مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، قبل از بارداری ،باید انجام شود،راههای تشخیصی؛ آزمایش .سونوگرافی. بررسی تاریخچه بیماریهای وراثتی والدین و دو و حتی چند نسل قبل،بیشتر ازدواج های فامیلی مستعد این بیماریها هستند اما در ازدواج های غیر فامیلی هم باید این روشها انجام شود،در ازدواج های فامیلی چند نسل علاوه بر بیماریها. ویژگی های ازجمله. قد و وزن و حتی استعداد ها هم درگیر میشوند و احتمال افت این شاخص ها وجود دارد

*متاسفانه اصلا به امر مشاوره و آزمایشات قبل ازدواج اهمیت نمیدیم،استان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار بیماریهای وراثتی رو داره بخصوص بخش بلوچستان مون.و تنها عللش هم همین ازدواج های فامیلی غیر غربال شده است

*همچنین مواردی در حین بارداری تشخیص داده‌اند شده اما بدلیل بافت سنتی جامعه، این را امری از جانب تقدیر میدانند و از سقط آن قبل از 4 ماه که شرعا و قانونا مجاز شده اجتناب میکنند.

*مهم ترین عامل در برطرف نمودن این ناهنجاری، فرهنگ سازی هست و همچنین زمینه سازی در اشباع دانش منطقه می باشد.به فرض میگیم طرف مقابل سالمه آیا تو نسل های بعدی این بیماری خودشو ظاهر نمیکند

*موتاسیون یعنی جهش ژنی . سندروم داون یه نوع موتاسیون هست،بعضی اختلالات کروموزومی باعث بیش از 50% سقط ها در سه ماهه اول بارداری اتفاق میفتد،همه افراد باید قبل از ازدواج آزمایش های غربالگری رو انجام بدن. چون بعضی افراد حامل ژن مغلوب هستند و در ظاهر سالم هستند اما ناقل ژن های معیوب هستند که میتوانند بصورت بیماری های غالب در فرزندان خود ظاهر نمایند،متاسفانه هزینه آزمایشات قبل بارداری سنگین است لذا اکثر خانواده ها توان پرداخت این هزینه ها رو ندارند و دوم اینکه بعلت عدم آگاهی از بیماریهای وراثتی و همچنین سطح پایین دانش ،اهمیت آنچنانی نمیدهند

*در رابطه با مادرانی كه یك فرزند هموفیل داشته و قصد بارداری مجدد دارند ضرورت دارد مادر، پدر فرزند هموفیل با کارت هموفیلی بیمار به آزمایشگاه مراجعه نمایند،البته خوشبختانه دانشمندان علم بیولوژی دو پروژه بزرگ رو شروع کرده اند یکی HGP با پروژه ژنوم انسان که به تعیین توالی کامل ژن های انسان میپردازد و به وسیله آن میتوان بسیاری از ناهنجاری های ژنتیکی رو تشخیص داد. که البته این پروژه فک کنم به پایان رسیده و پروژه جدیدی بنام پروتئوم شروع کرده اند که به بیان پروتئین های ژنوم میپردازد فک کنم این دو پروژه نقش بسیار مهمی در تشخیص درمان و پیشگیری از بیماریهای وراثتی ایفا میکنند. البته استاد هوتی بیشتر در این مورد توضیح میدهند. شاید اطلاعات بنده اشتباه باشه.

*بی تردید می توان با آزمایش ژنتیک قادر بود بیماران هموفیلی یعنی افرادی که کمبود فاکتور هشت یا نه را دارند آیا ناقل هستند یا نیستند. این امراز نظر تكنیكی یكسال پس از تولد این هم میسر است. اما آزمایش ژنتیك در پزشكی تا بیمار به سن بلوغ نرسند از انجام آزمایش خود داری می كنند. علت این امر آن است كه كارشناسان معتقدند كه ممكن است این تعیین وضعیت در سنین كودكی موجب مشكلاتی برای آنان شوند. كارشناسان معتقدند كه اطلاع رسانی در رابطه با ناقل بودن بهتر است در سنی انجام شود كه به سن عقلی رسید باشد و ضمن درك موضوع بتواند در بحث هایی كه پیش می آید از خود دفاع كند.بهر حال به دور از ایجاد تشویش و نگرانی باید سعی و تلاش خود را صرف آموزش نمود. تردید نداشته باشید كه در سایه پیشرفت علم پزشكی اگر فردی هم ناقل باشد می تواند فرزندان سالمی را با مراقبت آزمایش و پزشكی به دنیا آورد اما احساس مسئولیت و پی گیری به موقع آزمایش های تشخیص ناقلی و تعیین موتاسیون از سن 15 الی 16 سالگی بسیار ارزشمند است.بیمارانی كه مبتلا به دیگر اختلالات انعقادی مانند ون ویلبراند ، كمبود و اختلال پلاكت و كمبود فاكتور 1و 2 و 5 و 7 و 10 و 11 و 13 شامل این قاعده ارثی نیستند. لازم به ذكر است بیماران هموفیلی با كمبود فاكتور 8 كه اینهیبتور دچار شده و مجبور به مصرف فاكتور هفت هستند نیز از جمله بیماران هموفیلی محسوب می شوند.

*راههای تغییر نگرش مردم نسبت به موضوع مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج را بررسی کنیم تا بتونیم به یک نتیجه کاربردی برسیم چطور میتوان مردم را آگاه و نسبت به این موضوع حساس کرد؟بالا بردن سطح آگاهی مردم از طریق انتشار مقالات و متن های مناسب در جراید، فضای مجازی و مکان های مناسب و برنامه های مناسب تلویزیونی،بهترین کار آموزش و آگاه کردن مردم به بیماری های ژنتیکی و تشویق مردم قبل از ازدواج به آزمایش ژنتیک و مراجعه به مشاور می باشد بنظرم یکی از بهترین کارها آگاه سازی و آموزش دانش آموزان دوره دبیرستان هست که خیلی تاثیر گذار می باشد و‌کمک شایانی می تواند کنند، مشاوره ازدواج باید اجباری شود اگر زوجین به مشاور قبل عقد مراجعه نکنند از مزایا محروم شوند

*رازداری و حفظ محرمیّت در جریان مشاوره اطلاعات زیادی در باره مشكلات و مسایل خصوصی برای مشاوران بیان می‌شود. این اطلاعات باید در مقابل دیگران و حتی بستگان مراجع به عنوان راز حفظ شود حتی در برخی موارد بین زن‌و شوهر

*در صورتی که دولت همون توجهی رو که در فرهنگ سازی و افزایش ضریب سلامتی بکار میبرد رو هم در این مقوله بکار ببرد به همان نسبت فیدبک معنی داری دریافت خواهد کرد. و در ثانی همکاری موسسات مردم نهاد. دانش جویان و علما نسبت به آگاه سازی آحاد مردم، نصب بنر هایی با موضوعات بیماریهای ژنتیکی، آگاه سازی دانش آموزان با زبان ساده و انتخاب انها و همچنین مبتلایان به این بیماریها ازجمله تالاسمی ها بعنوان سفیران سلامت میتواند در کاهش کمی این بیماریها کمک شایانی نماید.

*اولین اصل در مشاوره رازداری و ایجاد رابطه حسنه یا اعتمادسازی هست البته فکر کنم اینجا نیازی نیست ویژگی های مشاور را ارائه کنیم مردم بنظرم آگاهی هز مزیت های مشاوره را ندارند نه اینکه اعتماد نداشته باشن

*هزینه آزمایشات غربالگری قبل ازدواج، قبل بارداری، تشخیص های اختلالات جنینی در دوران بارداری باید رایگان باشد. همانطور که طرح تحول نظام سلامت در بخش های دیگر رایگان یا 3 و 6 % است. لاقل در استان های دارای رتبه های بالای بیماریهای وراثتی.

*تغییر نگرش خانواده‌ها درخصوص پیشگیری از تولد کودکان مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی و ژنتیکی باید به عنوان یک اولویت آموزشی در سطح مراکز بهداشتی درمانی و مراکز مشاوره قبل از ازدواج صورت بگیرد

*راههای دیگر آگاه سازی مردم نیازمند ارتقای دانش و آگاهی خانواده‌ها دسترسی سریع و آسان آنها به مراکز ارائه دهنده خدمات تخصصی مشاوره ژنتیک است برای پیشگیری ازتولد کودکان مبتلا به ناهنجاری مادرزادی باشد

*جالبه ، بعد که نوزادان با این ناهنجاریها متولد میشن ،بیمه ها بعضی مددجوها را تحت پوشش قرار میدهند! !!که هزینه های سرسام آور و گزافی رو باید بپردازند و جزو بیماریهای خاص قلمداد میشوند.

*هزینه ها از 200ت تا چندین میلیون میشه . بدلیل گستره ی انواع بیماریهای ژنتیکی. تقریبا 6 هزار بیماری ژنتیکی وجود دارد،اکثر بیماریهای ژنتیکی غیر قابل درمان هستند، و درمان های انجام شده فقط جنبه حمایتی و کنترل آثار آن هستند.

*چتر بیمه ای آزمایشات وراثتی،اجباری شدن آزمایشات وراثتی قبل ازدواج و بارداری ،انجام مشاوره و آزمایشات قبل از ازدواج، بارداری، و حین بارداری ،حدالامکان اجتناب از ازدواج های فامیلی ،ازدواج دختران در سنینی که ریسک ابتلا پایین است >35 سال،ایجاد فاصله بین موالید،تغذیه کافی

*بیماریهای ژنتیکی انواع مختلفی دارند اما مهم ترین انها شامل : عقب‌ماندگی ذهنی اختلال رشد کوتولگی اختلالات متابولیک ناشنوایی نابینایی تالاسمی هموفیلی اختلالات عصبی و عضلانی هستند.

*ازدواج بی خطر در دنیا وجود ندارد اگر فردی با غریبه هم ازداج کند بازهم ازدواجشان بی خطر نیست در بحث ازدواج فامیلی هم این خطر بخاطر تشابه ژن ها خیلی بالاست و باعث می شود فرزندانی با عقب ماندگی ذهنی و معلول متولد شوند در دنیا ۱۳ هزار بیماری ژنتیک شناسایی شده که ضرورت کار اینست که قبل از ازدواج ازمایش و مشاوره ژنتیک صورت پذیرد در بلوچستان اولین گزینه‌ای که خانواده ها به فرزند خود برای ازدواج معرفی می‌کنند حتما یکی از خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌های پدر و مادر خانواده خواهد بود چه کسی بهتر از بچه‌های خواهر و برادرمان که هم شناخته شده هست و هم حیف است چنین کسی برود با غربیه ازدواج کند آنها پیشنهاد می‌دادند و می دهند و جوان را آزاد می‌گذاشتند که پاسخ مثبت یا منفی بدهند اما چه کسی جرات داشت که بگوید نه! بحث ازدواج های فامیلی و تاثیر آن بر اختلالات ژنتیکی یکی از متداولترین مشکلات در استان ماست.با این همه ازدواج‌های فامیلی هنوز هم در جامعه بلوچستان رواج دارد و گاه علیرغم مخالفت خانواده، این ازدواج با درخواست و اصرار خود فرزندان انجام می‌شود و روزبروز دارد بیشتر می شود البته در کشورها ی اروپایی ازوداج فامیلی اصلا وجود ندارد اگر هم کسی ازدواج فامیلی انجام بدهند همگان تعجب خواهند کردخیلی ها این ازدواج های نسبی را ممنوع کرده اند اما خیلی های دیگر عقیده دارند بهترین راهکار انجام آزمایشات ژنتیکی قبل از ازدواج است ازدواج های درون فامیلی یکی از عوامل استحکام بنیان خانواده و کاهش نرخ طلاق در استان می باشد حتّی دو زوج غیر خویشاوند ممکن است حامل ژن تالاسمی باشند پس تالاسمی فقط نتیجه ازدواج‌های فامیلی نیست بلوچا به ازدواج فامیلی تمایل بیشتری دارند.

"سانگ هما سانگ انت تری و ناکوگی پسگ انت،چء زندگ انت مردانت مرن کبرء محرم انت"

*مبتلایان به تالاسمی ماژور، قبل از هجده ماهگی،به رنگ‌پریدگی مبتلا می‌شوند،خوب نمی‌خوابند خوب غذا نمی‌خورند و اگر درمان نشوندمی‌میرند تنها راه کنترل این بیماری، تزریق منظّم خون است که باید هر چهار هفته یک بار صورت گیرد و به هر حال، هنوز درمان قطعی برای این بیماری شناخته نشده و عمر مبتلایان به آن، کوتاه است.

* هر زوج جوانی قبل از رسمیت یافتن ازدواج لازم است که مشاوره ژنتیک و آزمایش خون بگیرند تا اطمینان یابند که هر دو حامل ژن تالاسمی نیستند امّا به هر حال متخصّصان یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از بیماری وراثتی را خودداری از ازدواج‌های فامیلی می‌دانند و شرط اصلی ازمایش ژنتیک و‌مشاوره می باشد

((جمع بندی بحث مشاوره ژنتیک گروه یساری رای مکران)) آذر یکهزاروسیصد نودو چهار

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : ((جمع بندی بحث مشاوره ژنتیک گروه یساری رای مکران)) افراد با ژنهای معیوب مغلوب در صورت ازدواج با یکدیگر ممکن هست فرزندانی با ژنهای معیوب غالب متولد شوند در صورتیکه خانواده ها یا والدین قبل از ازدواج میتونستن با مراجعه به مشاوره خانواده از تولد چنین فرزندی جلوگیری کنند یا بارداری مادران قبل از نوزده سالگی یا بالای سی و پنج سالگی نیز میتونه باعث عقب ماندگی های ذهنی در فرزندان بشه در مبحث ژنتیک و بیماریهای آن ابتدا مباحث پایه ای رو باید بدونیم .نحوه انتقال ژن ها. انواع بیماریهای ژنتیکی .علایم و نشانه های آنها علل ایجاد آنها راهها و نحوه پیشگیری از این بیماریها. راههای تشخیصی آنها. در بحث پایه :ساختار موجودات زنده به ترتیب از کوچک به بزرگ : دی ان ای،ژن،کروموزوم ،سلول؛ اولین قدم پیشگیری. در صورت وقوع بعضی از آنها درمان هم دارند. در بدن انسان میلیاردها سلول وجود دارد که هر سلول شامل 25000تا 30000 ژن است،ژن ها حاوی ویژگی هایی هستند که از والدین به ارث میبریم مثلا رنگ چشم .رنگ پوست .قد .و بعضی بیماریها و ناهنجاری های ژنتیکی. ..،اصولا پیشگیری كه واقعا داشته باشند دیگه كمتر دچار این بیماری می شوند،با ژن درمانی و اصلاح ژن های معیوب بعضی ناهنجاریهای ژنتیکی قابل درمان هستند * مهم ترین بیماریهای وراثتی هم شامل:سندروم داون ،که اختلال در کروموزوم شماره 21 است که دو بار رونویسی شده است و اکثر افراد دچار این اختلال از نظر ظاهری شبیه هم هستند و دارای عقب ماندگی ذهنی هستند.*هموفیلی ،در این بیماری فرد دچار فقدان فاکتورهای لخته کننده خون. میشود در نتیجه باعث خونریزی و عدم لخته آن میشود .کم خونی داسی شکل یا cycle sell anemia ،در این بیماری گلبول های قرمز شکل طبیعی و در نتیجه کارکرد طبیعی خود را از دست میدهند و در نتیجه در مویرگ های کوچک میچسبند و منجر به تخریب مفاصل میشوند .بیماریهای ،هانتینگتون،هموکروماتوز،عدم تحمل لاکتوز ( نمیتونن شیر بخورند)،آکنه ها،حتی چاقی،کوررنگی ( عدم تشخیص رنگ قرمز از سبز )،نورو فیبروماتوز ( رشد تومور در سیستم عصبی،پلی کیستیک کلیه ( کیست ها و غده هایی متعدد در کلیه رشدمیکند )،فیبروز کیستیک ( ریه ها رو درگیر میکند و باعث عفونت ریه میشه،تالاسمی،دیستروفی ماهیچه ها ( شلی و فلجی ماهیچه 6ای بدن )و چندین بیماری دیگر رو شامل میشود *مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، قبل از بارداری ،باید انجام شود،راههای تشخیصی؛ آزمایش .سونوگرافی. بررسی تاریخچه بیماریهای وراثتی والدین و دو و حتی چند نسل قبل،بیشتر ازدواج های فامیلی مستعد این بیماریها هستند اما در ازدواج های غیر فامیلی هم باید این روشها انجام شود،در ازدواج های فامیلی چند نسل علاوه بر بیماریها. ویژگی های ازجمله. قد و وزن و حتی استعداد ها هم درگیر میشوند و احتمال افت این شاخص ها وجود دارد *متاسفانه اصلا به امر مشاوره و آزمایشات قبل ازدواج اهمیت نمیدیم،استان سیستان و بلوچستان بیشترین آمار بیماریهای وراثتی رو داره بخصوص بخش بلوچستان مون.و تنها عللش هم همین ازدواج های فامیلی غیر غربال شده است *همچنین مواردی در حین بارداری تشخیص داده‌اند شده اما بدلیل بافت سنتی جامعه، این را امری از جانب تقدیر میدانند و از سقط آن قبل از 4 ماه که شرعا و قانونا مجاز شده اجتناب میکنند. *مهم ترین عامل در برطرف نمودن این ناهنجاری، فرهنگ سازی هست و همچنین زمینه سازی در اشباع دانش منطقه می باشد.به فرض میگیم طرف مقابل سالمه آیا تو نسل های بعدی این بیماری خودشو ظاهر نمیکند *موتاسیون یعنی جهش ژنی . سندروم داون یه نوع موتاسیون هست،بعضی اختلالات کروموزومی باعث بیش از 50% سقط ها در سه ماهه اول بارداری اتفاق میفتد،همه افراد باید قبل از ازدواج آزمایش های غربالگری رو انجام بدن. چون بعضی افراد حامل ژن مغلوب هستند و در ظاهر سالم هستند اما ناقل ژن های معیوب هستند که میتوانند بصورت بیماری های غالب در فرزندان خود ظاهر نمایند،متاسفانه هزینه آزمایشات قبل بارداری سنگین است لذا اکثر خانواده ها توان پرداخت این هزینه ها رو ندارند و دوم اینکه بعلت عدم آگاهی از بیماریهای وراثتی و همچنین سطح پایین دانش ،اهمیت آنچنانی نمیدهند *در رابطه با مادرانی كه یك فرزند هموفیل داشته و قصد بارداری مجدد دارند ضرورت دارد مادر، پدر فرزند هموفیل با کارت هموفیلی بیمار به آزمایشگاه مراجعه نمایند،البته خوشبختانه دانشمندان علم بیولوژی دو پروژه بزرگ رو شروع کرده اند یکی HGP با پروژه ژنوم انسان که به تعیین توالی کامل ژن های انسان میپردازد و به وسیله آن میتوان بسیاری از ناهنجاری های ژنتیکی رو تشخیص داد. که البته این پروژه فک کنم به پایان رسیده و پروژه جدیدی بنام پروتئوم شروع کرده اند که به بیان پروتئین های ژنوم میپردازد فک کنم این دو پروژه نقش بسیار مهمی در تشخیص درمان و پیشگیری از بیماریهای وراثتی ایفا میکنند. البته استاد هوتی بیشتر در این مورد توضیح میدهند. شاید اطلاعات بنده اشتباه باشه. *بی تردید می توان با آزمایش ژنتیک قادر بود بیماران هموفیلی یعنی افرادی که کمبود فاکتور هشت یا نه را دارند آیا ناقل هستند یا نیستند. این امراز نظر تكنیكی یكسال پس از تولد این هم میسر است. اما آزمایش ژنتیك در پزشكی تا بیمار به سن بلوغ نرسند از انجام آزمایش خود داری می كنند. علت این امر آن است كه كارشناسان معتقدند كه ممكن است این تعیین وضعیت در سنین كودكی موجب مشكلاتی برای آنان شوند. كارشناسان معتقدند كه اطلاع رسانی در رابطه با ناقل بودن بهتر است در سنی انجام شود كه به سن عقلی رسید باشد و ضمن درك موضوع بتواند در بحث هایی كه پیش می آید از خود دفاع كند.بهر حال به دور از ایجاد تشویش و نگرانی باید سعی و تلاش خود را صرف آموزش نمود. تردید نداشته باشید كه در سایه پیشرفت علم پزشكی اگر فردی هم ناقل باشد می تواند فرزندان سالمی را با مراقبت آزمایش و پزشكی به دنیا آورد اما احساس مسئولیت و پی گیری به موقع آزمایش های تشخیص ناقلی و تعیین موتاسیون از سن 15 الی 16 سالگی بسیار ارزشمند است.بیمارانی كه مبتلا به دیگر اختلالات انعقادی مانند ون ویلبراند ، كمبود و اختلال پلاكت و كمبود فاكتور 1و 2 و 5 و 7 و 10 و 11 و 13 شامل این قاعده ارثی نیستند. لازم به ذكر است بیماران هموفیلی با كمبود فاكتور 8 كه اینهیبتور دچار شده و مجبور به مصرف فاكتور هفت هستند نیز از جمله بیماران هموفیلی محسوب می شوند. *راههای تغییر نگرش مردم نسبت به موضوع مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج را بررسی کنیم تا بتونیم به یک نتیجه کاربردی برسیم چطور میتوان مردم را آگاه و نسبت به این موضوع حساس کرد؟بالا بردن سطح آگاهی مردم از طریق انتشار مقالات و متن های مناسب در جراید، فضای مجازی و مکان های مناسب و برنامه های مناسب تلویزیونی،بهترین کار آموزش و آگاه کردن مردم به بیماری های ژنتیکی و تشویق مردم قبل از ازدواج به آزمایش ژنتیک و مراجعه به مشاور می باشد بنظرم یکی از بهترین کارها آگاه سازی و آموزش دانش آموزان دوره دبیرستان هست که خیلی تاثیر گذار می باشد و‌کمک شایانی می تواند کنند، مشاوره ازدواج باید اجباری شود اگر زوجین به مشاور قبل عقد مراجعه نکنند از مزایا محروم شوند *رازداری و حفظ محرمیّت در جریان مشاوره اطلاعات زیادی در باره مشكلات و مسایل خصوصی برای مشاوران بیان می‌شود. این اطلاعات باید در مقابل دیگران و حتی بستگان مراجع به عنوان راز حفظ شود حتی در برخی موارد بین زن‌و شوهر *در صورتی که دولت همون توجهی رو که در فرهنگ سازی و افزایش ضریب سلامتی بکار میبرد رو هم در این مقوله بکار ببرد به همان نسبت فیدبک معنی داری دریافت خواهد کرد. و در ثانی همکاری موسسات مردم نهاد. دانش جویان و علما نسبت به آگاه سازی آحاد مردم، نصب بنر هایی با موضوعات بیماریهای ژنتیکی، آگاه سازی دانش آموزان با زبان ساده و انتخاب انها و همچنین مبتلایان به این بیماریها ازجمله تالاسمی ها بعنوان سفیران سلامت میتواند در کاهش کمی این بیماریها کمک شایانی نماید. *اولین اصل در مشاوره رازداری و ایجاد رابطه حسنه یا اعتمادسازی هست البته فکر کنم اینجا نیازی نیست ویژگی های مشاور را ارائه کنیم مردم بنظرم آگاهی هز مزیت های مشاوره را ندارند نه اینکه اعتماد نداشته باشن *هزینه آزمایشات غربالگری قبل ازدواج، قبل بارداری، تشخیص های اختلالات جنینی در دوران بارداری باید رایگان باشد. همانطور که طرح تحول نظام سلامت در بخش های دیگر رایگان یا 3 و 6 % است. لاقل در استان های دارای رتبه های بالای بیماریهای وراثتی. *تغییر نگرش خانواده‌ها درخصوص پیشگیری از تولد کودکان مبتلا به ناهنجاری‌های مادرزادی و ژنتیکی باید به عنوان یک اولویت آموزشی در سطح مراکز بهداشتی درمانی و مراکز مشاوره قبل از ازدواج صورت بگیرد *راههای دیگر آگاه سازی مردم نیازمند ارتقای دانش و آگاهی خانواده‌ها دسترسی سریع و آسان آنها به مراکز ارائه دهنده خدمات تخصصی مشاوره ژنتیک است برای پیشگیری ازتولد کودکان مبتلا به ناهنجاری مادرزادی باشد *جالبه ، بعد که نوزادان با این ناهنجاریها متولد میشن ،بیمه ها بعضی مددجوها را تحت پوشش قرار میدهند! !!که هزینه های سرسام آور و گزافی رو باید بپردازند و جزو بیماریهای خاص قلمداد میشوند. *هزینه ها از 200ت تا چندین میلیون میشه . بدلیل گستره ی انواع بیماریهای ژنتیکی. تقریبا 6 هزار بیماری ژنتیکی وجود دارد،اکثر بیماریهای ژنتیکی غیر قابل درمان هستند، و درمان های انجام شده فقط جنبه حمایتی و کنترل آثار آن هستند. *چتر بیمه ای آزمایشات وراثتی،اجباری شدن آزمایشات وراثتی قبل ازدواج و بارداری ،انجام مشاوره و آزمایشات قبل از ازدواج، بارداری، و حین بارداری ،حدالامکان اجتناب از ازدواج های فامیلی ،ازدواج دختران در سنینی که ریسک ابتلا پایین است >35 سال،ایجاد فاصله بین موالید،تغذیه کافی *بیماریهای ژنتیکی انواع مختلفی دارند اما مهم ترین انها شامل : عقب‌ماندگی ذهنی اختلال رشد کوتولگی اختلالات متابولیک ناشنوایی نابینایی تالاسمی هموفیلی اختلالات عصبی و عضلانی هستند. *ازدواج بی خطر در دنیا وجود ندارد اگر فردی با غریبه هم ازداج کند بازهم ازدواجشان بی خطر نیست در بحث ازدواج فامیلی هم این خطر بخاطر تشابه ژن ها خیلی بالاست و باعث می شود فرزندانی با عقب ماندگی ذهنی و معلول متولد شوند در دنیا ۱۳ هزار بیماری ژنتیک شناسایی شده که ضرورت کار اینست که قبل از ازدواج ازمایش و مشاوره ژنتیک صورت پذیرد در بلوچستان اولین گزینه‌ای که خانواده ها به فرزند خود برای ازدواج معرفی می‌کنند حتما یکی از خواهرزاده‌ها و برادرزاده‌های پدر و مادر خانواده خواهد بود چه کسی بهتر از بچه‌های خواهر و برادرمان که هم شناخته شده هست و هم حیف است چنین کسی برود با غربیه ازدواج کند آنها پیشنهاد می‌دادند و می دهند و جوان را آزاد می‌گذاشتند که پاسخ مثبت یا منفی بدهند اما چه کسی جرات داشت که بگوید نه! بحث ازدواج های فامیلی و تاثیر آن بر اختلالات ژنتیکی یکی از متداولترین مشکلات در استان ماست.با این همه ازدواج‌های فامیلی هنوز هم در جامعه بلوچستان رواج دارد و گاه علیرغم مخالفت خانواده، این ازدواج با درخواست و اصرار خود فرزندان انجام می‌شود و روزبروز دارد بیشتر می شود البته در کشورها ی اروپایی ازوداج فامیلی اصلا وجود ندارد اگر هم کسی ازدواج فامیلی انجام بدهند همگان تعجب خواهند کردخیلی ها این ازدواج های نسبی را ممنوع کرده اند اما خیلی های دیگر عقیده دارند بهترین راهکار انجام آزمایشات ژنتیکی قبل از ازدواج است ازدواج های درون فامیلی یکی از عوامل استحکام بنیان خانواده و کاهش نرخ طلاق در استان می باشد حتّی دو زوج غیر خویشاوند ممکن است حامل ژن تالاسمی باشند پس تالاسمی فقط نتیجه ازدواج‌های فامیلی نیست بلوچا به ازدواج فامیلی تمایل بیشتری دارند. ،
لینک های مرتبط :

پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
بالای صفحه